Konkurs języka polskiego organizowany przez Polską Macierz Szkolną oraz Festiwal Kultury Polskiej odbył się w niedzielę w stolicy Białorusi, Mińsku. W sobotę w Grodnie dyktando po polsku zorganizował nieuznawany przez władze Związek Polaków na Białorusi.
W konkursie dla dzieci z obwodu mińskiego, który odbył się w niedzielę w stołecznej szkole nr 69, wzięło udział ok. 70 dzieci w trzech kategoriach wiekowych. „Pierwsza to grupa najmłodszych uczniów z klas 1-6, druga to klasy 7-9, a trzecia to uczniowie klas 10-11. Dwie młodsze grupy pisały test z języka polskiego, najstarsza - dyktando” – powiedziała PAP Maryna Repkina z mińskiego oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej, która zorganizowała imprezę wraz ze Szkołą Średnią nr 69.
Po konkursie w szkole rozpoczął się Festiwal Kultury Polskiej, w którym uczestniczyły zespoły i teatry z różnych miejscowości, m.in. Mińska, Wilejki i Grodna. „Bardzo cieszymy się z obecności teatru +To i Owo+ z polskiej szkoły w Grodnie” – powiedziała Repkina. Podkreśliła, że oprócz „podnoszenia kompetencji językowych, promowania języka polskiego i zwiększenia zainteresowania poprawną polszczyzną”, ta doroczna impreza jest dla dzieci również okazją do bliższego poznania się nawzajem i nawiązywania kontaktów. W święcie języka polskiego w Mińsku wziął udział ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik.
Dzień wcześniej w Grodnie odbył się konkurs języka polskiego „Mistrz Ortografii”, zorganizowany przez nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi (ZPB). Jego prezes Andżelika Borys powiedziała PAP, że w tym roku 139 dzieci pisało dyktando, przygotowane przez polonistów z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
„Kategorii było aż sześć, bo podzieliliśmy dzieci na dwie grupy wiekowe, a w ramach każdej z nich były po trzy grupy – uczniowie szkół polskich, uczniowie szkół społecznych i dzieci, które uczą się języka polskiego w ramach fakultetów. Chcieliśmy w ten sposób wyrównać szanse, bo poziom znajomości języka w tych trzech grupach jest zróżnicowany” – powiedziała Borys. Uczestnicy konkursu przyjechali do Grodna z różnych miast na Białorusi, m.in. z Mińska, Mohylewa, Baranowicz, Brześcia, Lidy i Słonimia.
Jak dodała prezes ZPB, w tym roku patronat honorowy nad imprezą objęła europosłanka Anna Fotyga, która jednak nie mogła przyjechać do Grodna ze względu na obowiązki. Napisała list do uczestników, a także ufundowane przez siebie trzy tablety, które znalazły się w puli nagród dla najlepszych młodych znawców języka polskiego.
Dzięki pomocy prywatnego sponsora zdobywcy pierwszych miejsc w konkursie „Mistrz Ortografii” wyjadą także na wycieczkę do Chorwacji. Dla wszystkich finalistów - jak powiedziała Borys - planowana jest wycieczka do Warszawy i zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ akl/ ro/