Europa i świat po 1989 roku

09.11.2018

Dyplomaci składają Polsce życzenia z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości

Szef MSZ Litwy Linas Linkevicius. Fot. PAP/EPA Szef MSZ Litwy Linas Linkevicius. Fot. PAP/EPA

11 listopada to dzień wyjątkowy dla Francji i dla Polski - podkreślił ambasador Francji w Polsce Pierre Levy w życzeniach z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Szef MSZ Litwy Linas Linkevicius ocenił, że Polska była jednym z symboli walki o wolność i niezależność.

Ambasador Francji w Polsce Pierre Levy za pośrednictwem mediów społecznościach złożył Polakom życzenia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na Twitterze, Facebooku, a także na oficjalnej stronie ambasady zamieszczono filmik z udziałem ambasadora. "Drodzy polscy przyjaciele, 11-ty listopada to dzień wyjątkowy dla Francji i dla Polski" - ocenił ambasador Francji. "Oba nasze kraje upamiętniają 100-tną rocznicę ważnego wydarzenia w swej historii" - podkreślił.

"Dla Francji to rocznica zakończenia I Wojny Światowej - tragedii, która pogrążyła w ogniu i krwi cały nasz kontynent. Dla Polski to rocznica odzyskania wolności i niepodległości. Jestem dumny z tego, że Francja się do tego przyczyniła" - podkreślił Levy. W tym kontekście Levy przypomina o ogromnej roli "Błękitnej Armii generała Hallera oraz francuskiej misji wojskowej z udziałem młodego kapitana De Gaulle'a".

"Niech ta lekcja historii posłuży budowaniu wspólnej europejskiej przyszłości" - mówił Levy. "Nich żyje Polska, niech żyje przyjaźń francusko-polska" - dodał.

W piątek także prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaite złożyła życzenia prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie oraz całemu narodowi polskiemu w imieniu własnym i wszystkich mieszkańców Litwy.

Do życzeń dołączył się także minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius. "Serdecznie gratuluję naszym siostrom i braciom Polakom z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Polska zawsze była jednym z najwybitniejszych symboli bezkompromisowej walki o wolność i niezależność, a polski naród nigdy nie padł duchem w obliczu najtrudniejszych wyzwań historii" – mówił na specjalnym nagraniu Linas Linkevicius.

Jak podkreślił, "jesteśmy związani nie tylko przez długie lata chwalebnej historii, ale i przez aktualne wyzwania, kiedy nam wrogie siły starają się ponownie przerysować europejskie granice, próbują nas złamać i zniewolić". "Na tle dzisiejszych wyzwań, partnerstwo naszych państw nabiera nowej wagi i znaczenia, a rola Polski w zapewnieniu regionalnego bezpieczeństwa jest wyjątkowa" – ocenił minister.

"Gratulując Polakom z okazji święta niepodległości, pragnę życzyć pojednania, wolności i dobrobytu. Litwa była, jest i będzie razem. Za naszą i Waszą wolność!" – zwrócił się do Polaków Linkevicius.

W imieniu ambasady Ukrainy i narodu ukraińskiego "najserdeczniejsze życzenia z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę" złożył także na Tweeterze ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. "Lubimy was, cieszymy się z waszych sukcesów i bądźmy zawsze razem w przyjaźni" - oświadczył Deszczyca.

Wcześniej, w środę, w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, papież Franciszek w czasie audiencji generalnej w Watykanie, życzył narodowi polskiemu, aby mógł żyć darem wolności w pokoju i budował przyszłość kraju w jedności. Zwracając się do Polaków podczas spotkania na placu Świętego Piotra, papież powiedział: "Drodzy bracia i siostry, w przyszłą niedzielę przypada setna rocznica niepodległości Polski. Z tej okazji jednoczę się w dziękczynnej modlitwie z wami i z wszystkimi waszymi rodakami".    (PAP)

autor: Mieczysław Rudy

dka/ rud/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL