Polska po 1989 roku

25.02.2019

Dyrektor Biura „Niepodległa”: 8 mln zł na dotacje działań lokalnych

Pełnomocnik Rządu RP ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, minister Jarosław Sellin (L) oraz dyrektor Biura Programu "Niepodległa", Jan Kowalski (P). Fot. PAP/L. Szymański Pełnomocnik Rządu RP ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, minister Jarosław Sellin (L) oraz dyrektor Biura Programu "Niepodległa", Jan Kowalski (P). Fot. PAP/L. Szymański

Uruchamiamy program dotacyjny „Niepodległa” na lokalne działania w 2019 r. - ogłosił w poniedziałek dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski. W tym roku mamy do rozdysponowania 8 mln zł, maksymalnie można otrzymać do 100 tys. zł na projekt - dodał.

W poniedziałek w Łazienkach Królewskich dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski wraz z wiceministrem kultury, pełnomocnikiem rządu ds. obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Jarosławem Sellinem, ogłosili nabór do programu dotacyjnego "Niepodległa" na działania w 2019 r. oraz przedstawili najważniejsze wydarzenia realizowane przez Biuro w 2019 r.

"Dzisiaj uruchamiamy program dotacyjny +Niepodległa+ na działania w 2019 r. Program dotacyjny jest skierowany do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych, fundacji oraz stowarzyszeń. W tym roku budżet, który mamy do rozdysponowania na te projekty wynosi 8 mln zł, maksymalna kwota dofinansowania to 100 tys. zł" - poinformował w poniedziałek na konferencji Kowalski.

"Ponownie, jak w latach ubiegłych, premiujemy wydarzenia angażujące lokalne społeczności, pokazujące lokalną historię i dziedzictwo. Ze środków programu możemy finansować festiwale, koncerty, spektakle, rekonstrukcje historyczne, projekty animacyjno-edukacyjne oparte na interakcji i współdziałaniu m.in. warsztaty, konkursy, organizacje wystaw, oznaczanie szlaków tematycznych i historycznych" - dodał.

Jak mówił, wnioski można składać elektronicznie za pomocą strony www.niepodlegla.gov.pl do 26 marca, a ogłoszenie wyników naboru jest przewidziane na przełomie kwietnia i maja. Dofinansowane zadania będą mogły być realizowane od 17 maja do 20 listopada 2019 r.

Wiceminister kultury zaznaczył, że wieloletni program rządowy "Niepodległa" został uchwalony na lata 2017-2022. "Przypomnę, że idea była taka, żeby nie tylko koncentrować się na roku 2018, na tej dokładnej dacie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też opowiedzieć, jak do tej niepodległości dochodziło - dlatego program realizowany był już w 2017 r. Chcemy też pokazać, jak niepodległość się utrwalała, jak się kształtowały granice Rzeczpospolitej (...) dlatego realizujemy to przez wiele lat, dlatego budżet zaplanowany jest na wiele lat" - wyjaśnił Sellin.

Równolegle z działaniami lokalnymi, swoje projekty przygotowały duże instytucje kultury w całej Polsce. Wiceszef MKiDN wymienił część programów, które albo już trwają albo zostaną zrealizowane w tym roku. Mówił m.in. o trwającej w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawie "Wyspiański nieznany", która jest uzupełnieniem wystawy "Wyspiański", a także o 27. Europejskich Dniach Dziedzictwa realizowanych pod hasłem "Polskie sploty", w ramach których - jak mówił - będzie "tysiące bezpłatnych wydarzeń przybliżających lokalne dziedzictwo w Polsce". Dodał, że to będą wydarzenia realizowane "w drugim i trzecim weekendzie września".

Poinformował, że w Muzeum Śląskim w Katowicach zostanie otwarta wystawa pt. "Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku", na której pokazane zostaną losy kobiet ze Śląska i innych regionów Polski, które pełniły służbę dla Ojczyzny - tak w domu", jak i podczas organizowania plebiscytów, na froncie, w powstańczych szpitalach.

Sellin podał, że Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych uruchamia akcję "Archiwa Rodzinne Niepodległej". "Chodzi o to, że 33 archiwa państwowe zainicjują akcję zbierania, archiwizacji i publicznego udostępnienia prywatnych zasobów. Mam nadzieję, że archiwa polskie wzbogacą się o pamiątki z wydarzeń sprzed 100 lat, które są w polskich archiwach domowych i być może wielu ludzi zdecyduje się na to, żeby część tych archiwów przekazać do zasobu publicznego" - wyjaśnił.

Pełnomocnik rządu ds. obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości poinformował również, że Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego zorganizuje cztery ogólnopolskie konkursy na projekty przybliżające dziedzictwo II Rzeczpospolitej, widziane przez pryzmat lokalnych bohaterów pt. "Polak Potrafi. Polska niepodległość a historie lokalne".

"Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przedstawi specjalną opowieść o duchowych ojcach naszej najnowszej wolności - o Janie Pawle II i kardynale Stefanie Wyszyńskim. Przypomni tych dwóch wielkich Polaków, gigantów" - zapowiedział Sellin.

Wiceminister kultury poinformował również, że Instytut Adama Mickiewicza, który zajmuje się promocją polskiej kultury za granicą, na ten rok zaplanował 65 różnych przedsięwzięć. Dodał, że IAM ogłosił w poniedziałek nabór do programu dotacyjnego "Kulturalne Pomosty", który przewiduje dofinansowanie projektów skierowanych do odbiorców zagranicznych. Budżet przewidziany na ten program w tym roku to 5 mln zł.

Sellin przypomniał, że rok 2019 jest rokiem innych "wielkich rocznic", do których rząd i MKiDN się przygotowują. Wymienił m.in. 20-lecie obecności Polski w Pakcie Północnoatlantyckim, 30. rocznicę zakończenia obrad Okrągłego Stołu, 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i w pełni wolnych wyborów do Senatu z czerwca 1989 r.

"Wydaje nam się, że warto o tych wydarzeniach opowiadać łącznie, o 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II i 30. rocznicy przełomu z 89 r., bo to ma ze sobą bardzo ścisły związek. To, co zasiano pod koniec lat 70. zaowocowało +Solidarnością+, tą 10-letnią walką i wydarzeniami z czerwca 1989 r., które, najkrócej mówiąc, były decyzją narodu polskiego, że nie życzą sobie dalszej władzy komunistów i PZPR-u" - podkreślił wiceszef MKiDN. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL