Centralna Komisja Egzaminacyjna nie może sama zmienić terminów egzaminu ósmoklasisty i matur. Czekamy na rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego – powiedział w czwartek dyrektor CKE Marcin Smolik.
Dyrektor CKE pytany był w czwartek w RMF FM m.in. kiedy zostanie podjęta decyzja czy egzaminy zewnętrzne odbędą się w terminie, czy też zostaną przesunięte.
"Czekamy na stanowisko i na rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Z tego, co mówił pan minister (zdrowia, Łukasz) Szumowski taka rekomendacja dotycząca - nie tyle konkretnie egzaminów, bo egzaminy są jednym z wielu elementów, które na tę rekomendację czekają - ma być podana w przyszłym tygodniu" - odpowiedział Smolik.
"Jeżeli rekomendacja będzie taka, że co do zasady 15 kwietnia wszyscy wracamy do funkcjonowania, które było przed ogłoszeniem stanu epidemicznego, to wtedy egzaminy odbywają się zgodnie z planem - egzamin ósmoklasisty 21-23 kwietnia, a matury od 4 maja" - dodał.
Przypomniał, że zgodnie z obecnym stanem prawnym stan epidemiczny trwa do 10 kwietnia, czyli do Świąt Wielkiejnocy. "Jeżeli to zostanie zmienione, wtedy odpowiednio wszystkie inne przepisy prawa będą musiały być zmienione. My nie możemy od tak sobie zmienić terminu egzaminu" - zaznaczył.
Odniósł się też do pytania czy wyobraża sobie by uczniowie pisali egzaminy w rękawiczkach i w maseczkach ochronnych. "Ja sobie takiego scenariusza nie wyobrażam" - powiedział. "Ja takiego rozwiązania bym nie rekomendował" - powtórzył Smolik.
Pytany na ile przed zaplanowanym egzaminem musi być poinformowana Centralna Komisja Egzaminacyjna o tym, że odbędzie się on zgodnie z terminem, by nie było problemu z logistyką. Odpowiedział, że jeśli chodzi o drukowanie arkuszy, pakowanie arkuszy, przygotowanie nagrań, to wszystko już jest gotowe, czeka na wysyłkę. "Arkusze trafiają do szkół w dniu egzaminu" - podał. "Żadnego zagrożenia ze względu na logistykę nie ma" - zapewnił.
Smolik pytany był także, czy CKE przygotowuje się do elektronicznego wariantu egzaminu ósmoklasisty. Odpowiedział, że nie. Wyjaśnił, że rozważane były różne opcje, ale "nie ma możliwości przeprowadzenia żadnego egzaminu w wersji elektronicznej". "Mówię tu o egzaminie powszechnym, takim jak egzamin ósmoklasisty, czy egzamin maturalny, który wiązałby się z koniecznością rozwiązywania zadań przez ucznia w domu" - doprecyzował Smolik. Dodał, że nie zna żadnego kraju, w którym egzamin powszechny był przeprowadzany zdalnie, przez uczniów, którzy pracują przy komputerach w domach.
Dopytywany, czy należy przez jego odpowiedź rozumieć, że żadne prace nad takim egzaminem zdalnym nie są prowadzone. "Były analizy, czy jest taka możliwość. Po tych analizach od tego odstąpiliśmy, nie ma możliwości przeprowadzenia tego, nie ma oprogramowania, nie ma sprzętu. Byłoby to zbyt ryzykowne biorąc pod uwagę, że dzieci miałyby pisać w domach - pomijając kwestię sprzętu, dostępu do internetu - to sama sytuacja, gdy mamy w domu nawet w dwóch, czy trzech pokojach, trzy osoby i psa, wszyscy się kręcą, to nie są warunki do pisania egzaminu, o którego zależy w jakimś stopniu przyjęcie do szkoły wyższego szczebla" - powiedział dyrektor CKE.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pytany w czwartek rano w Polskim Radiu 24 czy realne jest utrzymanie obecnych terminów egzaminów odparł: "specustawa daje nam możliwość zmiany terminarza roku szkolnego i jeżeli będzie taka potrzeba, to z tej możliwości skorzystamy".
W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Ustalona wcześniej przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.
Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. Od poniedziałku do środy Centralna Komisja Egzaminacyjna publikowała na swoich stronach internetowych arkusze do próbnego egzaminu, by pomóc uczniom klas VIII przygotować się do niego. Od czwartku publikuje arkusze próbnych egzaminów maturalnych. Matury mają rozpocząć się 4 maja. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mok/