Solidarność

08.12.2019

Działacz opozycji antykomunistycznej w PRL Marek Bik odznaczony medalem „Pro Patria”

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (L) uhonorował Marka Bika medalem „Pro Patria” podczas uroczystości z okazji 152. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Kraków, 08.12.2019. Fot. PAP/Ł. Gągulski Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (L) uhonorował Marka Bika medalem „Pro Patria” podczas uroczystości z okazji 152. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Kraków, 08.12.2019. Fot. PAP/Ł. Gągulski

Działacz opozycji antykomunistycznej w PRL i były więzień polityczny Marek Bik otrzymał w niedzielę medal „Pro Patria” za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Uroczystość była częścią obchodów 152. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.

Marek Bik odebrał medal "Pro Patria" z rąk szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, podczas niedzielnej uroczystości w Krakowie. Działacza uhonorowano "w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny".

Bik urodził się w 1962 r. w Rybniku. Ukończył liceum w Krakowie, a następnie studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był działaczem opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, działaczem Konfederacji Polski Niepodległej (KPN) i więźniem politycznym w latach 1982–1983.

CZYTAJ TAKŻE

Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie znajduje się grób Józefa Piłsudskiego, i była częścią obchodów 152. rocznicy urodzin marszałka.

Jak podkreślał Kasprzyk, upamiętnienie tego dnia ma być podziękowaniem dowódcy za to, że "żyjemy w wolnej Polsce; za to, że 101 lat temu - dzięki jego wybitnemu działaniu - Polska powróciła na mapę świata". Podkreślał, że największą zasługą marszałka było to, że "potrafił - w momencie niezwykle trudnym, w którym znajdowała się Polska i Polacy po klęsce powstania styczniowego - rozbudzić w Polakach wolę walki". Wskazywał na konieczność kontynuowania misji Piłsudskiego przez kolejne pokolenia.

Wydarzenie zakończyło się złożeniem kwiatów przy grobach marszałka oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej.(PAP)

nak/ ozk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL