Solidarność

01.10.2014 aktualizacja 14.07.2016

Europejskie Centrum Solidarności odwiedziło we wrześniu 80 tys. osób

Parlamentarzyści niemieckiego Bundestagu zwiedzają wystawę w ECS w Gdańsku. Fot. PAP/A. Warżawa Parlamentarzyści niemieckiego Bundestagu zwiedzają wystawę w ECS w Gdańsku. Fot. PAP/A. Warżawa

Około 80 tys. osób odwiedziło Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku w pierwszym miesiącu działalności tej instytucji, we wrześniu. Organizowane były też warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wzięło w nich udział ok. 2 tys. uczniów.

Wstęp do placówki był darmowy. Bezpłatnie wystawę w ECS będzie można obejrzeć także w październiku.

Dyrektor ECS Basil Kerski powiedział w środę PAP, że jest zadowolony z frekwencji w pierwszych czterech tygodniach; zastrzegając jednocześnie, że jedynym kryterium oceny kierowanej przez niego instytucji nie może być liczba zwiedzających.

„Byłbym niepoważny, gdybym po miesiącu bilansował działalność ECS; to można zrobić rzetelnie dopiero za rok. Te pierwsze cztery tygodnie pokazały jednak, że ci, którzy przyszli do ECS kierowali się czymś więcej niż tylko ciekawością tego, co nowe. Odwiedzili nas ludzie o bardzo różnych poglądach politycznych i spojrzeniu na najnowszą historię, nie tylko z Trójmiasta czy Pomorza, ale z całej Polski” – powiedział Kerski.

„Byłbym niepoważny, gdybym po miesiącu bilansował działalność ECS; to można zrobić rzetelnie dopiero za rok. Te pierwsze cztery tygodnie pokazały jednak, że ci, którzy przyszli do ECS kierowali się czymś więcej niż tylko ciekawością tego, co nowe. Odwiedzili nas ludzie o bardzo różnych poglądach politycznych i spojrzeniu na najnowszą historię, nie tylko z Trójmiasta czy Pomorza, ale z całej Polski” – powiedział Basil Kerski.

Podkreślił, że z pozytywnym odbiorem ECS spotkał się też ze strony cudzoziemców, których osobiście oprowadzał po wystawie. Oprócz oficjalnych delegacji państwowych byli to m.in. dziennikarze, biznesmeni i naukowcy. „Najciekawsze reakcje były takie: +musimy tu jeszcze raz przyjechać i obejrzeć to na spokojnie, bo wystawa jest bardzo duża+. Niektórzy obcokrajowcy odkryli w tej ekspozycji samych siebie. Dla przykładu: 65-letni francuski menadżer powiedział: +ja pamiętam te czasy, teraz to mogę sobie poukładać, to jest część mojej biografii” – dodał szef ECS.

Sporą grupę wśród zwiedzających stanowią młodzi ludzie – licealiści i gimnazjaliści. Od września organizowane są w ECS dla dzieci i młodzieży warsztaty edukacyjne, wzięło w nich udział ok. 2 tysiące uczniów.

Wśród imprez organizowanych w tym roku przez ECS Kerski wymienił m.in. kolejne edycje festiwalu All About Freedom i Akademii Solidarności.

W ciągu kilka tygodni będą gotowe audioprzewodniki w pięciu językach - niemieckim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim i kaszubskim. Teraz są one dostępne po polsku i angielsku. Będzie też ścieżka zwiedzania dla dzieci w wersji migowej oraz audiodeskrypcyjnej dla osób niedowidzących i niewidomych.

Pod koniec roku w ECS planowane jest otwarcie multimedialnej ekspozycji dla dzieci "Wydział Zabaw". Do dyspozycji najmłodszych na powierzchni ok. 420 metrów kwadratowych będą m.in. instalacje akustyczne, tablety i urządzenie do rysowania nazwane "rysuwnicą".

Najprawdopodobniej w listopadzie swoje biuro w ECS otworzy Lech Wałęsa. B. prezydent Polski i założyciel Solidarności urzęduje od kilku lat w zabytkowej Zielonej Bramie. Wiosną przyszłego roku przewidziano udostępnienie zwiedzającym tarasu widokowego na dachu ECS.

Na początku 2015 r. w ECS uruchomiona zostanie biblioteka, gdzie ma się zmieścić ok. 70 tys. książek. Korzystać z nich będzie można bezpłatnie na miejscu, bez możliwości wypożyczenia.

ECS otwarte zostało 30 i 31 sierpnia w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Centralną jego częścią jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

W siedmiu tematycznych salach na dwóch kondygnacjach prezentowanych jest ok. 2 tys. eksponatów. W placówce są także: archiwum, sala wielofunkcyjna dla 419 słuchaczy, ośrodek badawczo-naukowy oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy.

Budowa ECS trwała od jesieni 2010 r. Koszt budowy placówki to 231 mln zł, z czego 107 mln zł przekazała UE, pozostała część pochodzi z budżetu Gdańska. (PAP)

rop/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL