Holokaust

22.10.2018

Francja: zmarł brytyjsko-francuski negacjonista Robert Faurisson

Francuski literaturoznawca, negacjonista Holokaustu Robert Faurisson, znany z zaprzeczania istnieniu hitlerowskich komór gazowych, zmarł w niedzielę wieczorem w swoim domu w Vichy - poinformowali w poniedziałek jego siostra i wydawca.

"Robert ledwo co wrócił z Anglii i w Vichy upadł w korytarzu swojego domu" - powiedziała agencji AFP jego siostra Yvonne Schleiter. Także wydawca Faurissona, wydawnictwo Akribeia, potwierdziło, że Faurisson nie żyje.

Faurisson, były profesor literatury francuskiej na uniwersytecie w Lyonie, gdzie wykładał od 1973 do 1990 roku, po publikacji w końcu 1987 roku w prasie swoich rewizjonistycznych tez odpowiadał w szeregu procesów i spotkał się z burzą protestów ze strony ocalałych z Holokaustu.

Twierdził, że ludobójstwo Żydów przez hitlerowców było wymysłem propagandy syjonistycznej, kłamstwem mającym na celu uzyskanie odszkodowań wojennych, a w rzeczywistości deportowani umierali z powodu chorób i niedożywienia. Zakwestionował także autentyczność dziennika młodej holenderskiej Żydówki Anny Frank.

Faurisson w 2007 roku przegrał proces przeciwko adwokatowi Robertowi Badinterowi, który nazwał go "fałszerzem historii".

Faurisson urodził się w Anglii, jego ojciec był Francuzem, a matka - Szkotką. Studiował romanistykę i filologię klasyczną. Pracę doktorską poświęcił francuskiemu poecie romantycznemu i symboliście Lautreamontowi (Isidore Lucien Ducasse).(PAP)

klm/ mc/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL