13.11.2010 aktualizacja 13.07.2016

Francuskie koleje przepraszają w USA za deportacje Żydów

13.11.2010. Paryż (PAP) - Dyrekcja francuskich kolei państwowych (SNCF) wyraziła po raz pierwszy ubolewanie w związku z udziałem kolei w deportacjach Żydów w czasie II wojny światowej. Przeprosiny mają ułatwić start SNCF w przetargu na budowę ekspresowych kolei w USA - oceniają media.

Jak informuje w sobotę francuskie radio France Info, w trakcie wizyty w Stanach Zjednoczonych na początku listopada prezes SNCF Guillaume Pepy opublikował specjalny komunikat skierowany do władz USA. Wyraża w nim "głębokie ubolewanie" i "żal" z powodu udziału francuskich kolei państwowych w wywożeniu ludności żydowskiej do obozów zagłady w latach okupacji niemieckiej.

Jednocześnie jednak Pepy zaznacza, że doszło do tego pod przymusem, bo hitlerowcy grozili zarekwirowaniem francuskich kolei w razie nieposłuszeństwa.

SNCF uruchomiło także niedawno specjalną anglojęzyczną stronę internetową (http://www.sncfhighspeedrail.com/heritage/), na której wyjaśnia okoliczności deportacji Żydów z Francji w okresie Holokaustu.

Jak zaznacza France Info, wyrażenie skruchy przez Francuzów wiąże się z przetargiem na budowę superszybkiej kolei na Florydzie i w Kalifornii. Niektórzy członkowie amerykańskiego Kongresu grozili niedawno SNCF, że jeśli nie przeprosi za swoją okupacyjną przeszłość, to nie będzie mogła starać się o udział w tych przetargach. Wartość jednego tylko kontraktu - budowy ekspresowej kolei na trasie Tampa-Orlando - szacowana jest na 43 miliardy dolarów. Francuzi, szczycący się swoimi superszybkimi pociągami TGV, chcą wziąć udział w tej rywalizacji.

Według francuskich mediów, Centrum dokumentacji i edukacji o Holokauście, mające siedzibę w pobliżu Miami na Florydzie, oceniło deklarację szefa SNCF jako niewystarczającą. "Jeśli oni (przedstawiciele SNCF) chcą przeprosić, niech zrobią to w bezpośredni sposób, a nie mówią ogródkami" - powiedziała wiceprzewodnicząca Centrum Rositta Kenigsberg.

W latach 1942-1944 na rozkaz hitlerowskich okupantów wywieziono z Francji do obozów zagłady, głównie transportami kolejowymi, około 76 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. Większość transportów wyruszała z obozu przejściowego w podparyskim Drancy.

W 1995 r. ówczesny prezydent Jacques Chirac po raz pierwszy - po wielu latach milczenia na ten temat ze strony francuskich władz - uznał odpowiedzialność swojego państwa za te deportacje.

Z Paryża Szymon Łucyk PAP)

szl/ az/ kar/
 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL