Stan wojenny

12.12.2011 aktualizacja 14.07.2016

Gen. Jaruzelski w szpitalu; demonstracje przed jego domem

Apel pamięci przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Warszawa, 12.12.2010. Fot. PAP/R. Pietruszka Apel pamięci przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Warszawa, 12.12.2010. Fot. PAP/R. Pietruszka

Gen. Wojciech Jaruzelski został w poniedziałek przyjęty na oddział Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Tymczasem w nocy z poniedziałku na wtorek - w przededniu 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - przed jego domem mają się odbyć trzy zgromadzenia publiczne.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie płk dr Piotr Dąbrowiecki, lekarze spodziewają się, że generał spędzi w szpitalu kilka najbliższych dni. Powodem hospitalizacji jest planowa chemioterapia - Jaruzelski kontynuuje leczenie chłoniaka. Jego stan zdrowia jest określany jako średni, ale stabilny.

Przed domem generała na warszawskim Mokotowie zaplanowano na noc z poniedziałku na wtorek trzy zgromadzenia publiczne. Manifestacje w tym miejscu odbywają się co roku w przededniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Według informacji ze strony internetowej warszawskiego ratusza najwcześniej, o godz. 18 ma się rozpocząć demonstracja na pl. Konstytucji, skąd manifestanci mają wyruszyć przed dom Jaruzelskiego, po drodze mijając dawną siedzibę "Solidarności" przy ul. Mokotowskiej. Organizator tego zgromadzenia, b. działacz KPN Tomasz Sokolewicz, podkreśla, że marsz jest pomysłem grupy działaczy opozycji w PRL, którzy w stanie wojennym byli aresztowani lub internowani. W komitecie honorowym manifestacji znalazły się osoby związane m.in. z KPN, KPN-Obóz Patriotyczny, NOP, ONR, Młodzieżą Wszechpolską i Prawicą Rzeczypospolitej.

Kolejne dwa zgromadzenia przed domem generała mają rozpocząć się odpowiednio o godz. 21 i o godz. 23.30. Ich organizatorami są Społeczny Komitet Upamiętnienia Ofiar Stanu Wojennego oraz Liga Obrony Suwerenności. Zgodnie ze zgłoszeniami na stronie urzędu miasta manifestacje powinny zakończyć się do godz. 1 w nocy.

Organizatorzy wszystkich trzech zgromadzeń przed domem Jaruzelskiego chcą upamiętnić ofiary stanu wojennego oraz domagają się ukarania przywódców komunistycznych odpowiedzialnych za jego wprowadzenie.

Stołeczny ratusz nie podaje, ilu uczestników zgłosili organizatorzy poniedziałkowych manifestacji. W ub. tygodniu poinformował natomiast, że łącznie w zgromadzeniach zaplanowanych na 12 i 13 grudnia organizatorzy zapowiedzieli udział ponad 20 tys. osób. Na 13 grudnia PiS zapowiada w stolicy Marsz Niepodległości i Solidarności. Na poniedziałkowe popołudnie w ratuszu zgłoszono jeszcze dwie manifestacje - na pl. Konstytucji manifestację organizuje redakcja "Nowego Ekranu", a przed Biurem Handlowym Polpharmy mają demonstrować związkowcy z "Solidarności" Polfy Warszawa.

Magdalena Łań ze stołecznego ratusza poinformowała, że z ramienia urzędu zgromadzenia przed domem Jaruzelskiego śledzić będzie dwóch obserwatorów. Na miejscu będą też policjanci. "Będziemy dbać o bezpieczeństwo wszystkich zgromadzonych" - powiedział rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji mł. insp. Maciej Karczyński.

Zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek warszawiacy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu i objazdami. Od godz. 16 do godz. 18 utrudnienia występują na Krakowskiem Przedmieściu, ul. Tokarzewskiego-Karasiewicza i pl. Piłsudskiego. Od godz. 17 do północy mają trwać utrudnienia na pl. Konstytucji oraz ul. Marszałkowskiej, Puławskiej i Ikara. O godz. 21 mają się zacząć utrudnienia na ulicach Bukowińskiej i Czerniowieckiej. Na tych dwóch ulicach oraz na ul. Ikara utrudnienia mają trwać do godz. 1 w nocy.

We wtorek, w godz. 17-19.30 utrudnienia mają być na pl. Trzech Krzyży i w Alejach Ujazdowskich. (PAP)

ral/ kno/ bos/ bk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL