W przyszłym tygodniu w podrzeszowskiej Jasionce odbędzie się Kongres 60 milionów - Globalny Zjazd Polonii. W ramach dwudniowego wydarzenia odbędzie się m.in. kilkanaście paneli dyskusyjnych, w których uczestniczyć będą przedsiębiorcy, politycy i przedstawiciele mediów.
Kongres rozpocznie się w przyszły czwartek w G2A Arena – Centrum Wystawienniczo Kongresowym województwa podkarpackiego w Jasionce. Jak podkreślił członek komitetu organizacyjnego kongresu Gregory Fryc, to będzie już trzecia edycja tego wydarzenia. Dwie poprzednie odbyły się w USA.
Fryc zaznaczył, że dotychczasowe efekty poprzednich kongresów to m.in. wsparcie od dwóch amerykańskich kongresmanów dla polskich inicjatyw, w tym dla zniesienia wiz dla Polski.
„Inne efekty to m.in. nawiązanie partnerskich relacji pomiędzy regionami Podkarpacia i Nevady czy rewitalizacja współpracy miast partnerskich Buffalo i Rzeszowa. Cieszymy się, że platforma, którą stworzyliśmy już staje się skutecznym narzędziem do integracji i współpracy pomiędzy Polską a światową Polonią” – dodał.
W ramach kongresu odbędą się też wydarzenia towarzyszące, w tym m.in. polonijny turniej golfa. Natomiast w środę, dzień przed rozpoczęciem festiwalu, odbędzie się pokaz wybranych fragmentów filmu „Dywizjon 303”, który w kinach będzie można zobaczyć od 31 sierpnia br.
Jak podkreślają organizatorzy w ramach kongresu odbędzie się też wyjątkowy panel „Zrodzeni do szabli. Polska szabla i polski bagnet oraz stojące za nimi wartości – historia, tradycja, kultura i honor”. W trakcie odbędzie się wystawa oryginalnej polskiej szabli i bagnetu z kolekcji Janusza Jarosławskiego, eksperta broni białej. Dodatkową atrakcją będzie krótka walka szablą i bagnetem w wykonaniu Janusza Sieniawskiego i jego synów, którzy - jak dodaje organizator - są jedynymi osobami potrafiącymi władać dawną bronią wedle polskiej tradycji.
Pierwsze dwie edycje kongresu miały miejsce w tym roku w lutym w Miami na Florydzie oraz w lipcu w Buffalo w stanie Nowy Jork. W obydwu edycjach udział wzięło blisko 400 gości z 11 krajów.
Nazwa kongresu nawiązuje do ogólnej liczby Polaków żyjących na świecie. (PAP)
autor: Wojciech Huk
huk/ ewes/