Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg wyraził zadowolenie z ogłoszenia przyszłego roku Rokiem Janusza Korczaka. Sprawmy, by myśl Korczaka trafiła do ludzi młodych - powiedział, deklarując wsparcie swojego urzędu dla działań planowanych w ramach obchodów.
Hammarberg był gościem rzecznika praw dziecka Marka Michalaka. Zaproponował rzecznikowi współpracę na rzecz promowania przesłania Janusza Korczaka w całej Europie.
"To bardzo ważne, aby mieć świadomość, czym są prawa dziecka. Nie chodzi tylko o paragrafy. Wydaje się, że Korczak doskonale to wyraził. Mimo że minęło kilkadziesiąt lat od jego śmierci, Korczak nadal wyprzedza swoją epokę. Ludzkość nie osiągnęła jeszcze tego poziomu, jaki wyrażał Korczak w swoich dziełach" - mówił Hammarberg. Jego zdaniem wciąż ma on do powiedzenia coś ważnego całej Europie.
Podkreślił, że rok poświęcony Korczakowi powinien nie tylko wzmocnić pamięć o nim, ale także skłonić do zagłębienia się w jego dzieła i myśl pedagogiczną.
Thomas Hammarberg: "To bardzo ważne, aby mieć świadomość, czym są prawa dziecka. Nie chodzi tylko o paragrafy. Wydaje się, że Korczak doskonale to wyraził. Mimo że minęło kilkadziesiąt lat od jego śmierci, Korczak nadal wyprzedza swoją epokę. Ludzkość nie osiągnęła jeszcze tego poziomu, jaki wyrażał Korczak w swoich dziełach"
Przestrzegł, by działania w ramach Roku Korczaka nie sprowadziły się do mówienia, ale przełożyły się na działania - dostosowane do konkretnych sytuacji i do konkretnych ludzi. W jego opinii bardzo ważne jest, by nauczanie Korczaka dotarło do ludzi młodych. "Jest pewne niebezpieczeństwo z upamiętnianiem w ten sposób, bo taka osoba łatwo może stać się ikoną, przestaje być postrzegana jako prawdziwy człowiek. A Korczak był żywym człowiekiem, niezwykle prawdziwym; ważne, by nie zatracić jego człowieczeństwa" - podkreślił Hammarberg.
Zaproponował, by podjąć starania o przetłumaczenie dzieł Korczaka na więcej języków i wydawać je w innych krajach. Jego zdaniem Rok Korczaka to dobra okazja, by namawiać do tego wydawców. Podkreślił, że to także pole do popisu dla naukowców, którzy mogą zainteresować się rozmaitymi ciekawymi wątkami z biografii Korczaka. "Ja sam byłbym bardzo zainteresowany jego działalnością międzynarodową. Jest dużo spraw do zbadania i odkrycia" - dodał.
Zadeklarował, że chętnie pokaże w siedzibie RE w Strasburgu wystawy, które będą przygotowywane na Rok Korczaka. "Zakładam, że będziecie przygotowywać prezentacje i materiały. Będziemy chcieli się z nimi jak najszybciej zapoznać, aby zobaczyć, w jaki sposób możemy się włączyć" - powiedział.
Michalak z zadowoleniem przyjął propozycję współpracy ze strony komisarza. "Na pewno będziemy z niej korzystać" - zapowiedział. Podkreślił, że jemu także zależy, by Korczaka pokazywać przede wszystkim przez jego myśl pedagogiczną, a nie tylko przez pryzmat jego biografii, zakończonej heroiczną śmiercią.
Poinformował, że został już powołany zespół roboczy, złożony z przedstawicieli wszystkich resortów, które mają coś wspólnego z dziećmi. Każdy z nich przygotowuje wydarzenia w ramach obchodów związane z obszarem swoich zainteresowań. Bardzo zaangażował się MSZ, który chce promować Korczaka za granicą, także poprzez placówki dyplomatyczne.
Marek Michalak: "To będzie rok promocji praw dziecka. Ważne jest, żeby pokazać, że na myśli Korczaka opiera się Konwencja o prawach dziecka".
RPD zapowiedział, że wkrótce zostaną również powołane grupy robocze złożone z przedstawicieli organizacji pozarządowych i środowiska naukowego. Na czele Komitetu Honorowego zgodziła się stanąć małżonka prezydenta Anna Komorowska. RPD zaprosił Hammarberga na Kongres Korczakowski, który ma być zwieńczeniem Roku Korczaka.
"To będzie rok promocji praw dziecka. Ważne jest, żeby pokazać, że na myśli Korczaka opiera się Konwencja o prawach dziecka" - powiedział Michalak.
Na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu Sejm ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka, przychylając się tym samym do wniosku RPD. W przyszłym roku przypada 100. rocznica założenia przez Korczaka sierocińca dla dzieci przy ul. Krochmalnej w Warszawie oraz mija 70 lat od śmierci Korczaka w obozie zagłady w Treblince. Za przyjęciem uchwały niemal jednomyślnie głosowali wszyscy posłowie.(PAP)
akw/ itm/