Leśny posterunek Żołnierzy Wyklętych zrekonstruowano na peronie trzecim Dworca Centralnego w Warszawie. Tym historycznym happeningiem Stowarzyszenie +Studenci dla Rzeczpospolitej+ uczciło w czwartek Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
W sektorze drugim na peronie trzecim Dworca Centralnego w Warszawie zaaranżowano leśny posterunek Żołnierzy Wyklętych. Wśród żywych świerków, na leśnym poszyciu zapłonęło sztuczne ognisko. Widać też umundurowanych żołnierzy pod bronią. Są to członkowie Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław", którzy wspierają studentów w ich akcji.
"Jako grupa młodych ludzi zrzeszonych w Stowarzyszeniu +Studenci dla Rzeczpospolitej+, postanowiliśmy uczcić to święto w nietypowy sposób. Wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować w głośnym i tłocznym miejscu, jakim jest Dworzec Centralny w Warszawie, happening historyczny. Chodzi nam o przypomnienie podróżnym o znaczeniu antykomunistycznego podziemia niepodległościowego i losu Żołnierzy Wyklętych - powiedział PAP jeden z organizatorów akcji.
"Pomimo zakończenia II wojny światowej, nadal żyli prawem wilka, niepewni jutra. Ginęli z bronią w ręku. Kiedy mieli mniej szczęścia - czekały ich okrutne śledztwa, sfingowane procesy i pogrzebanie pod osłoną nocy w nieznanych mogiłach" - jest to fragment tekstu poświęconego Żołnierzom Wyklętym, jaki znalazł się na ulotkach, kolportowanych na dworcu przez studentów - organizatorów happeningu.
Happening na Dworcu Centralnym trwać będzie w czwartek do godziny 19. Akcję wspierają także historycy. Przez cały dzień pod nr. telefonów 728 557 436 oraz 725 532 771 dyżurują dr Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Tadeusz Płużański - redaktor naczelny "Biuletynu Informacyjnego" - miesięcznika Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Eksperci odpowiadać będą na pytania wszystkich zainteresowanych losem Żołnierzy Wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie żołnierzom wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
Data Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach WiN-u.1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało straconych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.(PAP)
dog/ abe/