Na multimedialnej platformie "Żydowska Warszawa", stworzonej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którą właśnie uruchomiono, można zobaczyć jak Warszawa wyglądała przed wojną, w czasie wojny i po wojnie. Jest to pokazane przez pryzmat historii żydowskich mieszkańców stolicy.
Koszerne sklepy, miejsca modlitw, kibuc działający w jednym z drewnianych domków na Jazdowie, zakłady rzemieślnicze nawiązujące do tradycji dawnych spółdzielni, książki z Księgarni na Tłomackiem, niedzielne śniadania Boker Tov na ulicy Chmielnej, bary z humusem i zajęcia jogi – to tylko niektóre oblicza „Żydowskiej Warszawy”, które prezentowane są na multimedialnej platformie, dostępnej - jak poinformowało PAP muzeum - w języku polskim i angielskim, pod adresem http://warsze.polin.pl/ .
"Żydowska Warszawa" jest zatem rodzajem multimedialnego przewodnika on-line, który pokazuje polską stolicę przez pryzmat historii jej żydowskich mieszkańców. "Można ją odkrywać na wiele sposobów – podążyć tropem bohaterów komiksów, przespacerować się po mieście z Januszem Korczakiem lub pozwolić, by przedstawiona w formie bloga wędrówka po współczesnej Warszawie zmieniła się w prawdziwą podróż w czasie" - zaznaczają Ewa Chomicka, kierownik projektu i Beata Chomątowska, redaktor portalu.
"Żydowska Warszawa" jest rodzajem multimedialnego przewodnika on-line, który pokazuje polską stolicę przez pryzmat historii jej żydowskich mieszkańców. "Można ją odkrywać na wiele sposobów – podążyć tropem bohaterów komiksów, przespacerować się po mieście z Januszem Korczakiem lub pozwolić, by przedstawiona w formie bloga wędrówka po współczesnej Warszawie zmieniła się w prawdziwą podróż w czasie" - zaznaczają Ewa Chomicka, kierownik projektu i Beata Chomątowska, redaktor portalu.
Na multimedialnej platformie miasto dzisiejsze współistnieje z miastem, którego już nie ma. Opowiadają o nim jego dawni i dzisiejsi mieszkańcy. To pierwsze tak kompleksowe narzędzie dla osób, które chciałyby zwiedzić stolicę Polski żydowskimi śladami - podkreślają twórcy projektu. - Można to zrobić, spacerując z aplikacją mobilną lub siedząc przed ekranem komputera w dowolnym miejscu na świecie. Przenieść się w czasie do epoki Abrahama Sterna, Pauliny Appenszlak lub Antoniego Słonimskiego, albo ruszyć na zupełnie współczesną wędrówkę po ulicach, które zmieniły wygląd, a niekiedy również nazwę i przebieg" - dodają.
Platforma składa się z trzech części: "Śladami Janusza Korczaka", „Historie i kreski” oraz "Przeszłość i teraźniejszość”.
Gimnazjalistom muzeum szczególnie poleca aplikację mobilną „Śladami Janusza Korczaka”, prowadzącą przez miasto dwiema trasami, śladami żydowskiego pedagoga i lekarza. Rozbudowaną wersję spaceru można znaleźć na multiplatformie.
Licealiści zachęcani są do poznania multimedialnego komiksu „Historie i kreski”, przedstawiającym losy dziewięciu bohaterów w autorskiej interpretacji Moniki Powalisz i Jacka Michalskiego. Propozycje scenariuszy zajęć lekcyjnych znajdą dla siebie również nauczyciele.
Do dorosłych adresowana jest część „Przeszłość i teraźniejszość”, dzięki której można poznać historię żydowskiej Warszawy od momentu osiedlenia się w mieście Żydów, co datowane jest na rok 1414, wędrując od Wisły poprzez Tłomackie, Nalewki, Grzybów, Senatorską i plac Teatralny, aż na Pragę. Poznają również losy warszawskich Żydów podczas II wojny światowej.
Powojenna historia pokazana jest z perspektywy dwunastu przewodników. W rolę przewodników, oprócz Józefa Hena, Eleonory Bergman, Seweryna Blumsztajna wraz z Bożeną Werbart, emigrantką marcową, wcielają się także przedstawiciele młodego pokolenia, jak Daniel Słomka czy Joanna Baczko.
"Oglądając historie komiksowych postaci, wśród których są m.in. Marek Edelman, Emanuel Ringelblum, Ludwika Wujec czy Helena Syrkus, wędrując po stolicy z Januszem Korczakiem czy poznając miejsca ważne dla autorów współczesnych ścieżek spacerowych, odkryć można Warszawę na nowo, z innej perspektywy, w najdogodniejszej dla siebie formie: czy będzie to wędrówka z użyciem aplikacji mobilnej, czy lektura komiksu on-line, czy też autorskie trasy spacerowe z możliwością stworzenia własnej ścieżki i udostępnienia jej w serwisach społecznościowych" - zapewniają autorzy projektu.
Platformie towarzyszą drukowane mapki ze ścieżkami zwiedzania współczesnej żydowskiej Warszawy.
Projekt internetowy „Żydowska Warszawa” www.warsze.polin.pl jest realizowany w ramach programu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.(PAP)
abe/ mhr/