Polskie Państwo Podziemne

15.08.2017

III Pielgrzymka Związku Żołnierzy NSZ w Krzeszowie

Kilkuset uczestników liczyła III Pielgrzymka Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Krzeszowie (Dolnośląskie) do tamtejszego sanktuarium maryjnego. Obchody upamiętniały 72. rocznicę przemarszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez Dolny Śląsk.

Prezes okręgu dolnośląskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Karol Wilk powiedział PAP, że organizowana od 2015 r. pielgrzymka służy upowszechnianiu pamięci o żołnierzach wyklętych.

„Obok modlitwy podczas mszy świętej odprawionej w intencji ojczyzny i Brygady Świętokrzyskiej NSZ organizujemy tu, w Krzeszowie, również spotkania z kombatantami, prelekcje historyczne piknik militarny oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych” - powiedział Wilk.

Podkreślił, że obchody są finansowane ze zbiórki publicznej, której celem jest zgromadzenie funduszy na przygotowanie wydawnictw związanych z szeroko rozumianą pamięcią o dokonaniach Żołnierzy Wyklętych i polskiego podziemia zbrojnego.

„Przychylność kustosza sanktuarium w Krzeszowie oraz coraz większe zainteresowanie tą tematyką sprawia, że z każdym rokiem jest nas na pielgrzymce coraz więcej. W dzisiejszej mszy uczestniczyło kilkaset, a może nawet tysiąc osób” - ocenił Wilk.

Dodał, że w pikniku uczestniczyli również wierni, którzy przybyli do Bazyliki Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie na odpustową mszę świętą ramach obchodów święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Brygada Świętokrzyska NSZ była jedynym zwartym oddziałem polskiego podziemia zbrojnego, który operował na terenie Dolnego Śląska. Brygada rozpoczęła swój marsz na Zachód w styczniu 1945 r. po ruszeniu frontu wschodniego. Szlak Brygady Świętokrzyskiej prowadził m. in. przez okolice Krzeszowa i Kamiennej Góry.

Polscy żołnierze wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny zlokalizowany w czeskim Holiszowie, gdzie uratowali tysiąc kobiet. Uwolnili też 9 tys. tzw. przymusowych robotników. Marsz zakończył się 7 maja 1945 r. w Czechach, gdzie polscy żołnierze połączyli się z amerykańską 3. Armią pod dowództwem gen. George'a Pattona.

Roman Skiba (PAP)

ros/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL