06.06.2009 Warszawa (PAP) - Wystawy historyczne muzeów z całej Polski, m.in. możliwość obejrzenia pancernego samochodu gen. Wojciecha Jaruzelskiego, gra edukacyjna "W drodze do Senatu" i koncert jazzmana Michała Urbaniaka - to niektóre atrakcje III Pikniku Historycznego, który w sobotę odbył się w Warszawie.
W multimedialnym namiocie Muzeum Historii Polski można było obejrzeć np. wizualizację Pawilonu Polskiego z Wystawy Paryskiej z 1925 r., wykonać wirtualny lot nad dawnym lotniskiem mokotowskim i zobaczyć trójwymiarowy model elementów zbroi husarskiej.
Z kolei Biuro Edukacji Publicznej IPN przedstawiło widzom archiwalne filmy m.in. z manifestacji Solidarności z lat 1980-89, a także planszę z wizerunkiem Lecha Wałęsy, przy którym każdy chętny mógł sobie zrobić zdjęcie, jak kandydaci w wyborach 1989 roku.
"Zapraszamy także do edukacyjnej gry +Awans+, podczas której gracz może poznać wszystkie stopnie wojskowe polskiej piechoty z 1939 r. i zostać marszałkiem Polski" - powiedział PAP Leszek Rysak z Biura Edukacji Publicznej IPN.
Na trwającej cały dzień imprezie można było także obejrzeć zabytkowe auta z epoki PRL m.in. papamobile star, którym papież Jan Paweł II poruszał się podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1979 r., "nyski" milicyjne, a także pancerny samochód Peugeot 604 gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
"Wielką atrakcją okazała się gra edukacyjna +W drodze do Senatu+, której tematyka dotyczyła wydarzeń z lat 1979-1989. W grze uczestniczyło wiele osób m.in. dlatego, że była jakby podróżą w czasie od strajku sierpniowego do wyborów czerwcowych" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Każdy z uczestników gry, spacerując po parku, odwiedzał punkty m.in. Sierpień '80, Stan Wojenny, Życie Codzienne, Okrągły Stół, przy których musiał zdecydować np. jak zrobić tygodniowe zakupy, kiedy w sklepach są puste półki lub odpowiedzieć na pytania, gdzie była druga brama stoczni oraz kto i gdzie siedział podczas obrad Okrągłego Stołu.
Jak powiedziała PAP pani Maria punkt Życie Codzienne przypomniał jej wiele absurdów PRL. "Na zakupy chodziło się np. ze sznurkiem, bo jak rzucili papier toaletowy to można było więcej wziąć. A jak chciałam kupić np. masło i kawę to musiałam rezerwować miejsca w dwóch osobnych kolejkach dwóch różnych sklepów" - wspominała.
Z kolei przy stanowisku Kultura, gracze mogli poznać, na czym polegała reżimowa cenzura. "Zamieniamy się tutaj w cenzorów. Do oryginalnych nieocenzurowanych tekstów m.in. artykułów prasowych czy piosenek gracz przykłada plansze, na których są czarne kreski, które zasłaniają ocenzurowany fragment. W ten sposób dokładnie możemy dowiedzieć się, co cenzura w okresie PRL wycinała" - mówiła PAP studentka filologii polskiej Karolina Karpińska.
Po skończeniu gry jej zwycięzcy otrzymywali "senatorskie legitymacje" i mogli wejść na salę posiedzeń Senatu, by wziąć udział w obradach plenarnych prowadzonych przez marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i głosowaniu przy użyciu prawdziwej aparatury do głosowania.
Na zakończenie III Pikniku Historycznego odbył się koncert muzyka jazzowego Michała Urbaniaka w asyście znanych muzyków amerykańskich (m.in. Troy Miller i Otto William) i orkiestry Akademii Muzycznej z Krakowa.
"W latach 80. siedziałem w Nowym Jorku i nie przypuszczałem, że kiedykolwiek będę w Polsce. Ale jak zaczęło się to obalanie eksperymentu, to aż w studiu telewizor sobie wstawiłem i tak w 1989 roku powstała płyta +Songs for Poland+" - powiedział Urbaniak. (PAP)
nno/ jbr/