Oprowadzanie po wystawie dzieł rzeźbiarza Franciszka Wyspiańskiego, projektowanie laurek oraz przygotowanie Marzanny – to atrakcje zaplanowane na sobotę i niedzielę w Domu Józefa Mehoffera z okazji imienin patrona placówki, która jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.
Józef Mehoffer kupił dom przy ul. Krupniczej 26 - w 1932 r. W XIX wieku budynek ten należał do kupca Mateusza Rogowskiego. Rzeźbiarz Franciszek Wyspiański wynajął u niego pracownię, a z czasem poślubił jedną z jego córek - Marię. To właśnie w domu przy Krupniczej przyszedł na świat Stanisław Wyspiański. Był rówieśnikiem i szkolnym kolegą Józefa Mehoffera.
"Tegoroczne imieniny Józefa będą okazją nie tylko do poznania historii Domu Mehoffera, ale także twórczości Franciszka Wyspiańskiego, ojca Stanisława. Mało kto pamięta, że zanim kamienicę przy Krupniczej kupił Mehoffer, przez krótki czas była ona domem państwa Wyspiańskich. Przypominamy o tym na wystawie +Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz+, na której można zobaczyć nie tylko jego prace, ale również fotografie i dokumenty świadczące o życiu całej rodziny" - powiedziała PAP Iwona Parzyńska z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Na sobotę - godz. 14.00 - zaplanowano oprowadzanie po Domu Józefa Mehoffera, a o godz. 17.00 rozpocznie się recital fortepianowy Radosława Goździkowskiego. W niedzielę dzieci będą projektować laurkę dla solenizanta i robić Marzannę. O godz. 15.30 po wystawie "Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz" oprowadzi jej kurator Beata Studziżba-Kubalska.
"Gwarantujemy imieninową atmosferę. Zadbamy o to razem z Centrum Młodzieży z ul. Krupniczej, z którym odwiedzamy się po sąsiedzku od kilku lat. Za kilka dni powinna się zacząć wiosna, ale trzeba przepędzić zimę. Dlatego w niedzielę przez kilka godzin będziemy przygotowywać Marzannę, zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy. Trzy dni później kukłę Zimy utopimy w Wiśle" - dodała Parzyńska.
Imieninowy weekend zakończy przygotowany przez Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego koncert Małgorzaty Gołębiowskiej (skrzypce) i Pawła Domaradzkiego (fortepian).(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
edytor: Paweł Tomczyk
wos/ pat/