Stu pięćdziesięciu rekonstruktorów, trzy galeony, kilkadziesiąt armat różnego kalibru i około 90 kilogramów prochu - te elementy posłużą do inscenizacji bitwy morskiej, która odbędzie się w sobotę na wodach okalających Twierdzę Wisłoujście w Gdańsku. Widowisko przygotowuje Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Jak poinformował PAP Dariusz Rybacki z działu edukacji i promocji placówki, inscenizacja potrwa około półtora godziny, a rozpocznie się o godz. 13.
Przedstawienie będzie nawiązywać do realiów z 1807 roku, kiedy to Gdańsk został opanowany przez wojska napoleońskie. Wymyślony przez organizatorów scenariusz zakłada, że w ostatnich dniach maja 1807 r., gdy wojska francuskie przejęły twierdzę, na okalających ją wodach pojawiają się dwa obce statki, które próbują wedrzeć się do miasta, aby zabrać ukryte w nim wcześniej skarby.
Przedstawienie będzie nawiązywać do realiów z 1807 r., kiedy to Gdańsk został opanowany przez wojska napoleońskie. Wymyślony przez organizatorów scenariusz zakłada, że w ostatnich dniach maja 1807 r., gdy wojska francuskie przejęły twierdzę, na okalających ją wodach pojawiają się dwa obce statki, które próbują wedrzeć się do miasta, aby zabrać ukryte w nim wcześniej skarby.
W inscenizacji wezmą udział stylizowane na historyczne galeony jednostki "Czarna Perła" i "Lew", które będą markować atak na twierdzę oraz "Dragon", którego zadaniem będzie obrona Wisłoujścia. Rekonstruktorzy, którzy wezmą udział w przedstawieniu ubrani będą w stroje z epoki napoleońskiej. Całość poprowadzi znawca nowożytnej wojskowości dr Andrzej Nieuważny, który na co dzień pracuje jako historyk na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
Bitwę oglądać będzie można z nabrzeża przy przeprawie promowej przez Wisłę (przy ul. Starowiślnej). Organizatorzy apelują o pozostawianie aut na parkingu przy PGE Arenie, skąd autobusy i tramwaje będą nieodpłatnie dowozić na miejsce bitwy. Po inscenizacji chętni będą mogli przepłynąć promem na teren twierdzy, aby ją zwiedzić.
Bitwa o Twierdzę Wisłoujście organizowana jest już drugi rok z rzędu. W 2011 roku inscenizację oglądało kilka tysięcy widzów. Impreza była tak udana, że zdobyła nagrody w kilku konkursach, w tym drugie miejsce w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku organizowanym przez Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz portal historia.org.pl.
Oprócz Muzeum Historycznego Miasta Gdańska organizatorami widowiska są miasto Gdańsk oraz Gdańska Organizacja Turystyczna.
Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły. Powstał on w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku, a tym samym - wodną drogę do Gdańska. W skład zespołu wchodzą dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre (zbudowany w latach 1586-1602) oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort zwany obecnie Szańcem Wschodnim zbudowany w latach 1624-26.
W ostatnich latach zaniedbany przez długi czas obiekt jest systematycznie remontowany. W sumie na prace remontowo-konserwatorskie przy twierdzy wydano w minionych latach ponad 16 mln zł. Pieniądze te pochodziły z funduszy Unii Europejskiej, kasy miasta Gdańska oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (środki przeznaczone dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej). (PAP)
aks/ abe/