Polska po 1989 roku

20.11.2017

Inż. Wiesław Wiatrak, konstruktor samochodu Beskid, spoczął w Jaworzu

Inż. Wiesław Wiatrak, konstruktor samochodu Beskid, autor wielu patentów, wykładowca akademicki, został w poniedziałek pochowany na cmentarzu katolickim w Jaworzu koło Bielska-Białej. Zmarł 15 listopada w wieku 84 lat.

Wiesław Wiatrak urodził się w Krakowie. Ukończył tamtejszą politechnikę. Po studiach konstruował silniki motocyklowe. Przez znaczną część życia związany był z Bielskiem-Białą, gdzie kierował pracą w ośrodku badawczo-rozwojowym Fabryki Samochodów Małolitrażowych „Bosmal”. Zajmował się m.in. wdrożeniem Syreny Bosto oraz modernizacją Fiata 126p. Na koncie miał kilkanaście patentów. Stworzył m.in. projekt ekologicznego sposobu pozyskiwania energii z węgla.

Na początku lat 80. pod jego kierownictwem powstał projekt nowego samochodu o nazwie Beskid. Jego aerodynamiczny kształt, opracowany przez Krzysztofa Meisnera z warszawskiej ASP, powodował, że pojazd zużywał mniej niż 4 l benzyny na 100 km. Samochód wyprzedził swoją epokę, ale ówczesne władze nie zdecydowały się na masową produkcję. Powstało tylko siedem sztuk.

Zmarłego żegnała rodzina, współpracownicy, a także myśliwi z koła łowieckiego "Tur", które powstało przy FSM z inicjatywy Wiesława Wiatraka. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL