Odwiedzenie kwatery Ł na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie i zwiedzenie wystawy poświęconej prowadzonym tam pracom poszukiwawczym - to jedne z punktów seminarium terenowego, które IPN organizuje 2 grudnia dla nauczycieli, przewodników miejskich i instruktorów harcerskich.
Spotkanie poświęcone będzie tematyce poszukiwań szczątków ofiar totalitaryzmów. Jego uczestnicy odwiedzą Cmentarz Wojskowy na Powązkach oraz tworzące się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych (dawne więzienie na Rakowieckiej). Obejrzą również wystawę poświęconą pracom poszukiwawczym na powązkowskiej "Łączce".
"Badania archeologiczne prowadzone na kwaterze Ł w latach 2012-17 przez ekipę profesora (Krzysztofa) Szwagrzyka były na tyle ciekawe, by stać się tematem wystawy. Z punktu widzenia naukowego, bardzo ciekawe jest przedstawienie, jak wygląda sam proces dochodzenia, który kończy się etapem identyfikacji ofiar. Jak wyglądają i czym są badania archeologiczne. Jak wygląda praca archiwisty, jak wyglądały najistotniejsze dokumenty. Opowiadając o tych badaniach, spełniamy ważną społecznie funkcję" - mówi o wystawie Kamila Sachnowska z IPN.
Uczestnicy seminarium będą także obserwatorami debaty oksfordzkiej przygotowanej przez Studenckie Koło Naukowe Badań nad Konkurencyjnością Szkoły Głównej Handlowej nad tezą: "Odnalezienie i upamiętnienie to najważniejsze formy zadośćuczynienia ofiarom komunizmu".
Warunkiem uczestnictwa w seminarium „Kwatera Ł. Panteon narodowy pod cmentarnym murem” jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.
Zajęcia będą prowadzić pracownicy Biura Edukacji Narodowej, Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych.
Kwatera ŁI i ŁII, czyli tzw. Łączka, to miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar - często byli to żołnierze przeciwstawiający się sowietyzacji Polski. Wśród odnalezionych w poprzednich latach i już zidentyfikowanych osób znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.
Ostatnie prace poszukiwawcze na "Łączce" specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje prof. Szwagrzyk, prowadzili w czerwcu tego roku.
Jak informował Szwagrzyk, podczas dziesięciu tygodni prac poszukiwawczych odnaleziono cztery pełne szkielety ludzkie oraz przemieszane szczątki kilkudziesięciu osób. Wiceprezes IPN przypomniał też, że odnalezione szczątki będą poddawane badaniom mającym na celu ustalenie tożsamości osób, które zostały pogrzebane w bezimiennych dołach śmierci. Specjaliści IPN wspólnie z wolontariuszami odnaleźli również okulary, medaliki, szczątki ubrań, guziki resztki butów.
Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego.(PAP)
autor: Maciej Puchłowski
mmmp/ itm/