![Ofiary mordów NKWD we Lwowie, więzienie przy ul. Łąckiego. Początek lipca 1941 r. Źródło: Wikimedia Commons](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/201706/nkwd_1941.jpg?itok=Tu4ULdH2)
Po inwazji Niemiec na Związek Sowiecki, do której doszło 22 czerwca 1941 r., funkcjonariusze NKWD zamordowali we Lwowie ok. 4 tys. polskich obywateli - przypomniał w czwartek IPN. Instytut opublikował wyniki śledztwa w tej sprawie, umorzonego w 2015 r.
"Zginęły głównie osoby przetrzymywane w lwowskich więzieniach. Prokuratorzy IPN uznali, iż były to zbrodnie wojenne, zbrodnie komunistyczne i zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnione z racji motywów narodowościowych i politycznych po inwazji wojsk niemieckich na ZSRS" - podał IPN, który na swojej stronie internetowej opublikował postanowienie o umorzeniu śledztwa z 13 lipca 2015 r., które prowadził pion śledczy IPN w Katowicach.
Masowej zbrodni na polskich obywatelach funkcjonariusze NKWD dokonywali między 22 czerwca a 28 sierpnia 1941 r. m.in. we Lwowie, Złoczowie i Tarnopolu.
"Z publikacji i zeznań, jakie zgromadzili śledczy, wynika, iż obywatele polscy byli traktowani wyjątkowo okrutnie – wielu w ramach +ewakuacji na Wschód+ w warunkach wojny pędzono z więzień we Lwowie pieszo aż do Moskwy. Kto nie wytrzymywał takiego marszu, ginął przebijany bagnetem" - przypomniał Instytut.
Poinformował też, że prokuratorzy IPN poznali wiele nazwisk ofiar, jednak nie udało im się ustalić bezpośrednich sprawców tych zbrodni, które – jak podkreślił Instytut powołując się na prawo międzynarodowe – nie ulegają przedawnieniu. "Nie ma natomiast wątpliwości – jak stwierdzono w uzasadnieniu tej decyzji, iż za sprawstwo kierownicze odpowiadają członkowie Biura Politycznego KC WKP(b), którzy już nie żyją" - dodał IPN.
22 czerwca 1941 r. miał początek operacji "Barbarossa", czyli atak III Rzeszy Niemieckiej na Związek Sowiecki. Podczas odwrotu Armii Czerwonej z terenów II Rzeczypospolitej zagarniętych przez ZSRS w 1939 r. NKWD mordowało polskich obywateli także poza Lwowem, m.in. w Łucku i w Wilnie. (PAP)
nno/ itm/