24.05.2009 Warszawa (PAP) - Stronę internetową poświęconą upadkowi systemu komunistycznego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej oraz spot przybliżający tę tematykę - przygotowuje w związku ze zbliżającą się 20. rocznicą obalenia komunizmu Instytut Pamięci Narodowej.
Kamiński powiedział, że wśród umieszczonych na stronie dokumentów będą te, które dotyczą Polski, i te związane z innymi krajami. "Znajdą się wśród nich m.in. filmy z archiwów Służby Bezpieczeństwa, a także obszerny dział dokumentów. Nie będą one dotyczyły tylko Polski, ale także innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Nasze instytucje partnerskie z krajów dawnego bloku wschodniego nadsyłają nam bowiem do umieszczenia materiały przybliżające wydarzenia roku 1989 u nich" - tłumaczył szef Biura Edukacji Publicznej IPN.
Jak zaznaczył, elementem promocji strony będzie krótki spot, którego zadaniem ma być przybliżenie internautom wydarzeń związanych z obaleniem komunizmu. "Spot zamierzamy umieścić tylko w internecie m.in. na stronach edukacyjnych, You Tube i na portalach społecznościowych. Ma to być również swoisty test, czy taka mniej typowa forma rozpowszechniania wiedzy historycznej się sprawdzi" - mówił Kamiński.
Spot ma prezentować w sposób syntetyczny wiedzę o systemie komunistycznym i drogach wychodzenia z niego w krajach Europy Wschodniej. "Przypominamy drogę, która prowadziła do wydarzeń lat 80. - zrywy roku 1953 w NRD, roku 1956 - na Węgrzech i roku 1968 - w Czechosłowacji. Druga część spotu poświęcona będzie wydarzeniom, jakie w tym okresie rozgrywały się w Polsce, począwszy od wojny partyzanckiej, przez wydarzenia roku 1956 czy 1968" - relacjonował szef Biura Edukacji Publicznej IPN.
Kluczowym punktem spotu ma być proces rodzenia się Solidarności, pokazanej jako punkt przełomowy. "I w tej perspektywie ukażemy wydarzenia roku 1989 - najpierw w Polsce, a później w innych państwach bloku komunistycznego" - podsumował Kamiński.
Spot będzie emitowany z napisami w języku polskim i angielskim; jego twórcy rozważają także rozpowszechnianie go w innych językach.
Strona i towarzyszący jej spot zostaną uruchomione 4 czerwca w dniu 20. rocznicy pierwszych powojennych częściowo wolnych wyborów do parlamentu. (PAP)
akn/ abe/ jra/