Okupacja niemiecka

25.06.2012 aktualizacja 14.07.2016

IPN wkrótce ogłosi, kto będzie prowadził program dot. ofiar III Rzeszy

IPN na początku lipca ogłosi, kto został zwycięzcą konkursu na prowadzenie programu dokumentacyjnego "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką". Ma on na celu stopniowe zmniejszanie anonimowości ofiar niemieckiej okupacji z okresu II wojny światowej.

O konkursie i znaczeniu programu dla badań nad okresem II wojny światowej mówił w poniedziałek PAP historyk dr Waldemar Grabowski z Wydziału Badań Naukowych IPN.

"To pierwsza próba utworzenia imiennej bazy informacyjnej o obywatelach polskich, którzy stracili życie lub byli poddani różnego rodzaju represjom ze strony okupantów w okresie II wojny światowej" - powiedział Grabowski.

Celem programu jest jak najdokładniejsze ustalenie liczby i danych osobowych polskich ofiar III Rzeszy. Do tej pory zebrano dane dotyczące ok. 3,4 mln osób. Zbierane informacje dotyczą ofiar represji, będących obywatelami II Rzeczypospolitej wszystkich narodowości i wyznań.

Celem programu jest jak najdokładniejsze ustalenie liczby i danych osobowych polskich ofiar III Rzeszy. Do tej pory zebrano dane dotyczące ok. 3,4 mln osób. Zbierane informacje dotyczą ofiar represji, będących obywatelami II Rzeczypospolitej wszystkich narodowości i wyznań.

"Na początku lipca ogłosimy, kto poprowadzi dalej dokumentowanie ofiar hitlerowskich Niemiec" - poinformował Grabowski, przypominając jednocześnie, że program pod auspicjami IPN i resortu kultury realizowany jest od 2006 r. W pierwszych trzech latach prowadził go Ośrodek Karta, następnie do końca 2011 r. - Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Instytucja, która wygra konkurs w 2012 r. otrzyma na realizację programu 150 tys. zł. W 2011 r. koszt programu - jak informuje IPN na swojej stronie internetowej - wyniósł prawie 200 tys. zł.

W programie "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" uczestniczy kilkadziesiąt instytucji z kraju i z zagranicy. Dokumentowane są represje wobec m.in. żołnierzy, więźniów, robotników przymusowych, osób wysiedlonych, nieletnich ofiar wojny i okupacji. Zebrane informacje są udostępnione na portalu internetowym www.straty.pl. Akcji patronuje Polska Agencja Prasowa.

W czasie II wojny światowej Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. Do dzisiaj rozmiar tych strat oraz zakres represji nie jest dokładnie znany. W 2009 r. w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej IPN przedstawił publikację, zgodnie z którą w latach 1939-1945 zginęło od 5,6 do 5,8 mln polskich obywateli, w tym Żydów, Ukraińców, Białorusinów, Litwinów, Czechów i Niemców, którzy byli obywatelami polskimi. (PAP)

nno/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL