Religia

30.10.2018 aktualizacja 31.10.2018

Irak: ponad 10 mln szyitów na obchodach święta Arbain w Karbali

Ponad 10 mln szyitów rozpoczęło we wtorek w irackiej Karbali, ok. 100 km na południe od Bagdadu, obchody święta Arbain - jednego z najważniejszych w szyickim kalendarzu religijnym. W zamachu bombowym na północy kraju zginęły trzy pielgrzymujące kobiety.

W Karbali znajduje się mauzoleum imama Husajna ibn Alego, będące jednym z najświętszych miejsc dla szyitów.

Święto Arbain związane jest ze śmiercią imama Husajna, wnuka Mahometa, który został zabity przez wojska omajadzkiego kalifatu w bitwie pod Karbalą 10 października 680 r. (według kalendarza chrześcijańskiego). Podczas tego święta, na 40 dni od rocznicy jego śmierci, szyici masowo pielgrzymują do grobowca imama Husajna i innych szyickich imamów. Słowo "arbain" oznacza po arabsku liczebnik "czterdzieści".

Władze Karbali podały we wtorek, że w prowincji zarejestrowano przyjazd ponad 10 mln pielgrzymów, w tym 1,8 mln z zagranicy - w większości z Iranu.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa władze zorganizowały liczne patrole wzdłuż dróg prowadzących do Karbali; w sumie zmobilizowano w tym celu ponad 30 tys. funkcjonariuszy policji, armii i szyickich milicji.

Mimo nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa na północnym wschodzie Iraku, w Chanakinie, około 300 km na północ od Karbali, doszło do zamachu bombowego na pielgrzymów, w którym zginęły trzy zmierzające na obchody kobiety; rany odniosło co najmniej osiem osób. Odpowiedzialność za ten atak wzięło na siebie sunnickie Państwo Islamskie (IS). Sunniccy dżihadyści uważają szyitów za heretycką sektę.

W 2016 roku Państwu Islamskiemu udało się dokonać kilka dni po Arbainie zamachu, w którym zginęło ponad 80 pielgrzymów, głównie Irańczyków. (PAP)

ulb/ mc/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL