19.07.2010. Oświęcim (PAP) - 25 Izraelczyków uczestniczy w rozpoczętym w poniedziałek w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau seminarium o roli i znaczeniu pamięci o niemieckim obozie Auschwitz - poinformował rzecznik Muzeum Jarosław Mensfelt.
19.07.2010. Oświęcim (PAP) - 25 Izraelczyków uczestniczy w rozpoczętym w poniedziałek w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau seminarium o roli i znaczeniu pamięci o niemieckim obozie Auschwitz - poinformował rzecznik Muzeum Jarosław Mensfelt.
Seminarium "Auschwitz w zbiorowej pamięci w Polsce i na świecie - pamięć o Auschwitz i jej znaczenie dla Żydów i Polaków" jest efektem współpracy oświęcimskiego muzeum i izraelskiego Instytutu Yad Vashem. (Fot. J. Bednarczyk - PAP)
"Na prawie dwa tygodnie do Polski przyjechało 25 osób. To pracownicy Instytutu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, przewodnicy oprowadzający grupy w jego muzeum historycznym, przewodnicy przyjeżdżający z młodzieżą izraelską do Polski, a także edukatorzy z innych izraelskich ośrodków edukacyjnych" - powiedział Mensfelt.
Podczas seminarium Izraelczycy zwiedzą były obóz Auschwitz oraz były podobóz Jawischowitz. Wezmą także udział w wykładach i warsztatach poświęconych historii niemieckiej okupacji w Polsce i obozu Auschwitz, a także kwestiom konfliktów pamięci polskiej i żydowskiej, stosunkom polsko-żydowskim oraz historii politycznej i sytuacji społeczno-politycznej w Polsce po 1989 roku.
Goście z Izraela odwiedzą teren byłego ośrodka zagłady w Bełżcu, gdzie od marca do grudnia 1942 roku wymordowano około 500 tysięcy osób, przede wszystkim Żydów z Polski, ale także obywateli żydowskich z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji. Zwiedzą także Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.
"Uczestnicy spotkają się z Zofią Łyś, która 13 grudnia 1942 roku została deportowana do Auschwitz wraz z całą rodziną z Zamojszczyzny. Stąd w sierpniu 1944 roku została następnie deportowana do obozu Natzweiler, a stamtąd kolejno do Ravensbrueck, Berlin-Koepenick i Sachsenhausen. Jej rodzice oraz brat zginęli w Auschwitz" - powiedział rzecznik muzeum.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.
W 1947 roku na terenie byłego Auschwitz I oraz byłego Auschwitz II - Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je około 1,3 miliona osób.
W seminariach organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau od 1993 roku wzięło dotychczas udział ponad 270 edukatorów z Izraela.
Na zaproszenie Yad Vashem na podobne spotkania do Izraela zapraszani są polscy nauczyciele, duchowni i pracownicy miejsc pamięci. Poznają historię Żydów ze szczególnym uwzględnieniem holokaustu.(PAP)
szf/ ls/ jbr/