Holokaust

14.05.2019

J. Gowin: ustawa 447 została uchwalona zapewne po to, aby wywierać wizerunkową presję

Ustawa 447 kongresu USA została zapewne uchwalona po to, aby wywierać wizerunkową presję na 40 krajów, których dotyczy. My w tej sprawie nie ulegniemy, bo podobnie jak Żydzi i Żydzi polskiego pochodzenia jesteśmy ofiarami - podkreślił we wtorek wicepremier Jarosław Gowin.

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom, ale jej zapisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

"Ta ustawa zobowiązuje departament stanu do monitorowania spraw, (...) zapewne żeby wywierać pewną wizerunkową presję na te 40 krajów, natomiast mówię jasno w imieniu, wierzę w to, nie tylko naszego rządu, ale całego polskiego państwa i wszystkich następnych rządów, że w tej sprawie nie ulegniemy ponieważ Polacy podobnie jak Żydzi, a przede wszystkim, jak obywatele polscy pochodzenia żydowskiego, którzy zostali wymordowani przez Niemców - my wszyscy jesteśmy ofiarami" - podkreślił we wtorek na antenie radiowej Trójki wicepremier Jarosław Gowin.

Mimo symbolicznego charakteru ustawa budzi zastrzeżenia prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej i grupy działaczy polonijnych, którzy apelowali, aby członkowie Polonii poprzez naciski na reprezentujących ich kongresmenów starali się doprowadzić do odrzucenia ustawy. Akcja ta nie przyniosła spodziewanych rezultatów.

"W tej sprawie zdecydowanie bliższa prawdy jest pani ambasador" - ocenił Gowin. "Powtarzam - ustawa JUST (447) nie nakłada na nikogo żadnych finansowych, ani prawnych obciążeń. Jest to jednorazowy raport dla Kongresu USA, którego celem jest analiza postępu prac krajów w zakresie restytucji" - napisała w poniedziałek na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Gowin wspominał, że w dniu uchwalenia ustawy 447 w Kongresie spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami ośmiu głównych organizacji żydowskich. "Powiedziałem jednoznacznie, że ani ten rząd ani żaden następny polski rząd nie zdecyduje się i nie wyrazi zgody na naruszenie zarówno elementarnych zasad takich sprawiedliwości, zasad moralnych i zasad prawnych obowiązujących od prawa rzymskiego. Mienie bezspadkowe od 2,5 tysięcy lat przechodzi na rzecz państwa" - powiedział.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL