II wojna światowa

07.09.2018

Jan Józef Kasprzyk do weteranów: jesteście najlepszymi wychowawcami młodych pokoleń

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (2L) składa kwiaty przy Pomniku Katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach, w ramach obchodów Wojewódzkich Dni Weterana Walk o Niepodległość RP. Fot. PAP/P. Polak Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (2L) składa kwiaty przy Pomniku Katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach, w ramach obchodów Wojewódzkich Dni Weterana Walk o Niepodległość RP. Fot. PAP/P. Polak

„Jesteście najlepszymi wychowawcami młodych pokoleń” – powiedział w piątek, w Kielcach, do weteranów Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas wojewódzkich obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy Pomniku Katyńskim, a później przed tablicą upamiętniającą ofiary niemieckich bombardowań Kielc podczas II wojny światowej.

Główna część uroczystości odbyła się w Domu Harcerza im. Natalii Machałowej. „Dziękuję wam za wasze męstwo, za to, że nie zabrakło wam nigdy odwagi, aby służyć Polsce” – zwrócił się do środowisk kombatanckich i osób represjonowanych Kasprzyk.

„Pokolenie weteranów walk o niepodległość spełniło swój obowiązek najpiękniej, jak tylko można to sobie wyobrazić. Za to jesteśmy wam dozgonnie wdzięczni. Ale wasze poświecenie i trud będą miały ogromne znaczenie także wtedy, kiedy młodzi ludzie poniosą w przyszłość te idee i wartości, które kształtowały wasze pokolenie” – podkreślił Kasprzyk.

„Prosimy was o pomoc i wsparcie, bo to wy jesteście najlepszymi wychowawcami młodych pokoleń. Nikt tak jak wy nie ma prawa młodym ludziom opowiadać o tym, że niepodległość jest najpiękniejsza i trzeba jej służyć. Dlatego, że zdaliście egzamin z tych słów, swoją postawą, swoim czynem i cierpieniem. Jesteście wychowawcami narodu” – zaznaczył Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

„Tę pamięć historyczną, o tym co było, jak długo musieli się bić nasi rodacy o niepodległość – to właśnie wy poniesiecie dalej” – zwróciła się do młodego pokolenia wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

„To wy będziecie dalej budować naszą ojczyznę silną, wolną i niepodległą i nigdy nie pozwolicie, aby to ktoś inny decydował o tym jak wygląda nasza ojczyzna” – Wojtyszek.

Podczas obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej minister wręczył dziewięciu osobom medale „Pro Bono Poloniae”, a dwie osoby otrzymały medale „Pro Patria” za zasługi w upamiętnianiu walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Na zakończenie uroczystości wojewoda świętokrzyski wręczyła Kasprzykowi okolicznościowy medal, na którym widnieją symbole związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Mennica Polska wybiła sto takich medali, które wręczane będą osobom zasłużonym dla woj. świętokrzyskiego. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL