Stalinizm

22.03.2017

Jest plan przebudowy budynków b. aresztu UB na Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Powstające Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce w budynkach dawnego aresztu śledczego UB. 2016 r. Fot. PAP/T. Waszczuk Powstające Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce w budynkach dawnego aresztu śledczego UB. 2016 r. Fot. PAP/T. Waszczuk

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (Mazowieckie), powstające w dawnym areszcie UB, ogłosiło przetarg na przebudowę znajdujących się tam budynków, które będą zaadaptowane na potrzeby wystawiennicze. Inwestycja ma ruszyć w maju i planowana jest do czerwca 2018 r.

Szacunkowa wartość przedsięwzięcia to ponad 23 mln zł. Oferty w ramach postępowania przetargowego można składać do 27 kwietnia w Ostrołęckim Towarzystwie Budownictwa Społecznego, będącego liderem konsorcjum, które pełni zastępstwo inwestycyjne – podano w ogłoszeniu o przetargu.

"Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, chcielibyśmy otworzyć wystawę jesienią 2018 r." – powiedział w środę PAP dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Jacek Karczewski. Dodał, iż zakres planowanej inwestycji, oprócz przebudowy i rozbudowy budynków dawnego aresztu UB, obejmował będzie też zagospodarowanie terenu przylegającego do obiektów oraz budowę kładki dla pieszych nad ulicą sąsiadującą z placówką.

W sierpniu 2016 r. konkurs na wykonanie aranżacji stałej ekspozycji ostrołęckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych wygrała spółka ART FM, autor m.in. scenariusza narracyjnego i aranżacji scenograficznej, a także treści multimedialnych wystawy "Podziemia Rynku" w Krakowie oraz projektu wnętrz i ekspozycji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W ramach przygotowań koncepcji działalności placówki, w tym wystawienniczej, powołana została rada naukowa, skupiająca znawców problematyki polskiego podziemia antykomunistycznego i Żołnierzy Wyklętych - znaleźli się w niej m.in.: prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki, dr hab. Piotr Niwiński i dr Tomasz Łabuszewski.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powstaje na terenie kompleksu byłego aresztu śledczego UB, gdzie w latach 40. i 50. XX w. byli więzieni, torturowani i mordowani m.in. żołnierze AK, NSZ i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Placówka prezentować będzie dzieje podziemia antykomunistycznego w Polsce, w tym także w granicach II RP. Planuje organizowanie badań i konferencji naukowych, pokazów filmowych i koncertów oraz przedsięwzięć edukacyjnych, w tym spotkań ze świadkami historii pod hasłem "Wyklęte życiorysy".

W marcu 2016 r. umowę o współprowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz prezydent miasta Janusz Kotowski. Zgodnie z porozumieniem, resort kultury do 2018 r. ma przekazać na tworzenie placówki 35 mln zł. Z kolei ostrołęcki samorząd, w ramach wsparcia powstającego muzeum, zadeklarował wcześniej 6 mln zł.

Powstające ostrołęckie Muzeum Żołnierzy Wyklętych gromadzi obecnie pamiątki związane z dziejami polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. W przyszłości będą one stanowić część stałej ekspozycji tej placówki. (PAP)

mb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL