Holokaust

04.07.2019

„Jewish News”: brytyjscy Żydzi pomogli grupie Ładosia

Tygodnik brytyjskiej społeczności żydowskiej „Jewish News”opublikował w czwartek ustalenia dotyczące tzw. grupy Ładosia - polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy pomagali w ratowaniu ludzi z Holokaustu - pisząc o wsparciu, jakie otrzymali od brytyjskich Żydów.

Magazyn opublikował artykuł na ten temat na pierwszej stronie najnowszego wydania, przypominając, że polscy dyplomaci kupowali paszporty od honorowych konsuli Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru, a następnie podrabiali je dla nowych właścicieli. Ci dzięki nim mogli zostać internowani jako obywatele państw trzecich, unikając w ten sposób transportu do obozów koncentracyjnych i śmierci.

Jak zaznaczono, łącznie co najmniej osiem tysięcy osób otrzymało w ten sposób nową tożsamość.

"Jewish News" przypomniał, że już wcześniej ustalono, iż środki niezbędne do zakupu dokumentów pochodziły m.in. od Światowego Kongresu Żydów, ortodoksyjnej organizacji Agudath Yisrael i polskiego rządu na uchodźstwie.

Jak jednak dodano, najnowsze ustalenia - potwierdzone redakcji "JN" m.in. przez polskiego ambasadora w Szwajcarii Jakuba Kumocha - wskazują także na istotną rolę społeczności żydowskich w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i właśnie Wielkiej Brytanii, które miały przesyłać pieniądze wspierające akcję.

Tygodnik przypomniał, że na tzw. grupę Ładosia składali się, oprócz ówczesnego ambasadora Aleksandra Ładosia, także konsul Konstanty Rokicki, attache Juliusz Kuhl i radca Stefan Ryniewicz.

W kwietniu br. Rokicki został uznany za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. To najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie.

Jak oceniono, Rokicki był kluczową postacią wśród polskich dyplomatów w Bernie i jako jedynemu z nich przyznano tytuł Sprawiedliwego. Pozostali dyplomaci z grupy berneńskiej otrzymali podziękowania.

Według danych z 2016 roku, "Jewish News" był największym żydowskim magazynem w Wielkiej Brytanii, o szacowanej sprzedaży na poziomie 25 tys. egzemplarzy.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ bjn/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL