II wojna światowa

05.02.2019

K. Szczerski: zaproszenia na rocznicę wybuchu II wojny światowej - do końca miesiąca

Zaproszenia do udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej nie zostały jeszcze formalnie wystosowane; można się ich spodziewać jeszcze w tym miesiącu - powiedział we wtorek PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

"Przygotowujemy we współpracy z rządem scenariusz tych obchodów i one będą miały charakter międzynarodowy (...), natomiast formalnie nie zostało jeszcze wystosowane zaproszenie do żadnego przywódcy, takie oficjalne" - zaznaczył w rozmowie z PAP Szczerski.

Jak dodał, można się spodziewać, że zostaną one wystosowane "w tym miesiącu". Prezydencki minister zapewnił jednocześnie, że przygotowania odbywają się zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem.

"Zaproszenia na tego typu imprezy zwykle są wysyłane na pół roku przed imprezą, więc do końca lutego mamy czas, żeby je wystosować; na pół roku przed uroczystością wszyscy będą o niej poinformowani" - zadeklarował Szczerski. Podkreślił jednocześnie, że o otrzymaniu zaproszeń "jako pierwsi muszą dowiedzieć się adresaci".

Polityk odniósł się w ten sposób do doniesień dziennika "Fakt", który, powołując się na źródło w Kancelarii Prezydenta, poinformował we wtorek, że prezydent Andrzej Duda zabiega o to, by na obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte pojawił się prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Według cytowanego przez gazetę źródła w Kancelarii Prezydenta Trump miałby być jednym z ok. 50 VIP-ów z całego świata biorących udział w uroczystościach, jednak do tej pory nie potwierdził on swojego przyjazdu.

O doniesienia dziennika "Fakt" był też pytany we wtorek w TVP Info szef MSZ Jacek Czaputowicz. "Jest to ważna, okrągła rocznica rozpoczęcia II wojny światowej, będziemy ją uroczyście obchodzić. Prezydent zaprasza przywódców wielu państw m.in. Donalda Trumpa. Zobaczymy jaki będzie kalendarz. Zaproszenie jest otwarte" - odpowiedział szef MSZ. (PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ eaw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL