Święto Dziękczynienia w niedzielę 5 czerwca na Polach Wilanowskich w Warszawie będzie miało wyjątkowy charakter i będzie przebiegało pod hasłem "Chrzest darem Miłosierdzia” - podkreślił kard. Kazimierz Nycz w środę na konferencji prasowej w Warszawie.
"Tegoroczne Święto Dziękczynienia jest wyjątkowe w związku z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski, Rokiem Miłosierdzia, a także wprowadzeniem do świątyni relikwii św. Maksymiliana Kolbego - świadka Miłosierdzia" - wyjaśnił kard. Nycz.
Dodał, że obchody rozpoczną się pielgrzymką z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego, która ulicami Traktu Królewskiego przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie podczas mszy św. dokona się Akt Zawierzenia i Dziękczynienia.
"Dziś na naszych oczach spełnia się zobowiązanie naszych przodków wobec Boga i narodu, jakim było wybudowanie Świątyni Opatrzności Bożej. Jeśli Bóg pozwoli to 11 listopada za odzyskaną niepodległość będziemy dziękować już w otwartej dla wiernych świątyni. W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy też dziękować za Konstytucję 3 Maja, za wielkie wydarzenia w historii naszej ojczyzny, a także za wielkich Polaków, którzy tę historię tworzyli" - podkreślił kard. Nycz.
"Dziś na naszych oczach spełnia się zobowiązanie naszych przodków wobec Boga i narodu, jakim było wybudowanie Świątyni Opatrzności Bożej. Jeśli Bóg pozwoli to 11 listopada za odzyskaną niepodległość będziemy dziękować już w otwartej dla wiernych świątyni. W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy też dziękować za Konstytucję 3 Maja, za wielkie wydarzenia w historii naszej ojczyzny, a także za wielkich Polaków, którzy tę historię tworzyli" - mówił kard. Kazimierz Nycz.
Dodał, że Święto Dziękczynienia to niecodzienna okazja do obejrzenia postępu prac budowlanych Świątyni Opatrzności Bożej, a miniony rok przyniósł znaczny postęp w budowie.
O postępach prac budowlanych świątyni poinformował prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł. "Został zrealizowany pierwszy etap akustyki bardzo istotny dla podniesienia walorów dźwiękowych świątyni (zakończono montaż dźwiękochłonnego panelu na konstrukcji drewniane, złożonego z wełny mineralnej z wykończeniem siatką miedzianą), wykonano elewację i ocieplenie Świątyni Opatrzności Bożej, zakończono montaż szyb we wszystkich portalach, wykonano przeszklenia w kaplicach numer 2,3,4, wylano posadzkę chóru a także wylano podłogę prezbiterium, ogrzewanie jest w trakcie realizacji, ukończono pierwszy etap wentylacji i ogrzewania świątyni wraz podbudową posadzki, wykonano także parkingi dla pielgrzymów" - powiedział prezes Centrum.
Dodał, że jednym z kluczowych elementów na następne lata, to kontynuacja prac związanych z akustyką. "Świątynia dzięki unikatowym w skali europejskiej rozwiązaniom akustycznym da m.in. możliwość organizowania kulturalnych wydarzeń na najwyższym poziomie, z udziałem światowej klasy muzyków. Będziemy zatem mogli słuchać oratoriów, kolęd i pieśni patriotycznych, a dzięki swojej przestrzeni świątynia będzie mogła pomieścić nawet 3 tys. osób" - podkreślił Gaweł.
Poinformował, że realizacja każdego z etapów budowy świątyni nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie darczyńców. W tej chwili grono tych, którzy wspierają budowę liczy ponad 80 tys. osób i cały czas się powiększa, czyniąc to przedsięwzięcie wspólnym narodowym dziełem. Dodał, że w ubiegłym roku uzbierano 17,5 mln zł.
Święto Dziękczynienia przypada w pierwszą niedzielę czerwca i w tym roku obchodzone będzie po raz dziewiąty. Zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego - budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O jej budowie, jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował uchwałą Sejm 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy świątyni podjął na nowo w 2002 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp. (PAP)
skz/ pz/