Samorząd Katowic przekaże teren, na którym znajdują się Izba Pamięci oraz pomnik upamiętniający śmierć dziewięciu górników z kopalni "Wujek", na rzecz Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Uchwałę w tej sprawie podjęli w środę miejscy radni.
Powstające w Katowicach Śląskie Centrum Wolności i Solidarności ma upamiętniać nie tylko tragiczną śmierć górników, którzy zginęli od milicyjnych kul na początku stanu wojennego 16 grudnia 1981 r., ale także gromadzić pamiątki związane m.in. z ruchem Solidarności. Ma też propagować uniwersalne idee wolnościowe, demokratyczne i obywatelskie.
Umowę w sprawie powołania takiego Centrum, które będzie wspólnym przedsięwzięciem samorządu miejskiego i wojewódzkiego, zawarto w grudniu ubiegłego roku. W marcu tego roku Centrum zostało wpisane do rejestru instytucji kultury woj. śląskiego, zyskując tym samym osobowość prawną. Środowa decyzja radnych wyposaża tę instytucję w majątek, potrzebny do prowadzenia statutowej działalności.
O powołanie Centrum zabiegali członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek, którzy w 2008 r. utworzyli przy kopalni niewielkie muzeum - Izbę Pamięci. Znajduje się ona w dawnym magazynie odzieży roboczej (z rampy tego budynku strzelano do górników), w bezpośrednim sąsiedztwie 30-metrowego Pomnika-Krzyża upamiętniającego tragedię. Teraz zarówno budynek, jak i teren pomnika, staną się własnością Centrum.
Docelowo placówka ma zajmować trzy kondygnacje, a jego powierzchnia wyniesie ok. 1,2 tys. mkw. Instytucja będzie kontynuowała działalność Izby Pamięci, ale na większej powierzchni i z większym rozmachem. Znajdą się tam m.in. archiwalia dokumentujące wszystko to, co wydarzyło się wokół tego miejsca. Będzie także dział poświęcony historii Solidarności i Okrągłego Stołu. Według planów zrekonstruowana zostanie cela, w której przetrzymywano internowanych. Ukazane zostaną także wydarzenia stanu wojennego w innych kopalniach, m.in. Manifest Lipcowy, Piast, Staszic i Wieczorek.
Łączna powierzchnia przekazanego przez samorząd Katowic terenu przekracza 1,1 tys. mkw. Samorząd dokona tzw. darowizny na cel publiczny, jakim jest opieka nad zabytkami. Wcześniej planowano, że teren zostanie przekazany samorządowi województwa, ostatecznie uznano jednak, że pod względem formalnym właściwa będzie darowizna bezpośrednio na rzecz Centrum.(PAP)
mab/ abe/