Europa i świat po 1989 roku

06.09.2017

Kazachstan: para prezydencka zwiedziła muzeum obozu dla kobiet

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podczas ceremonii złożenia wieńca przed pomnikiem upamiętniającym polskie ofiary Akmolińskiego Obozu Żon Zdrajców Ojczyzny w Astanie. Fot. PAP/M. Obara Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podczas ceremonii złożenia wieńca przed pomnikiem upamiętniającym polskie ofiary Akmolińskiego Obozu Żon Zdrajców Ojczyzny w Astanie. Fot. PAP/M. Obara

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zwiedzili w środę nieopodal Astany Muzeum ALŻIR, na którego terenie w czasach stalinowskich mieścił się łagier dla kobiet. Prezydent oddał hołd pamięci polskim ofiarom represji.

W ALŻIR w czasach Związku Sowieckiego przetrzymywano kobiety, których mężowie byli uznani za "wrogów ludu". Zsyłane tam były również Polki.

W środę muzeum zwiedziła para prezydencka. Prezydent Duda złożył także kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym polskie ofiary obozu oraz przed tablicą poświęconą więźniarkom obozu.

Muzeum mieści się 30 kilometrów od stolicy Kazachstanu. ALŻIR w języku rosyjskim oznacza skrót od Akmolińskiego Obozu dla Żon Zdrajców Ojczyzny. Akmolińsk to poprzednia nazwa Astany, która stała się stolicą Kazachstanu w 1998 r.

Łagier kobiecy działał w Akmolińsku od 1938 r. do początku lat 50. Przebywały w nim kobiety 62 narodowości, w tym 173 Polki.

Muzeum na terenie dawnego obozu istnieje od 2007 r. Na swojej stronie internetowej informuje, że przetrzymywano tam w różnych latach ponad 18 tys. kobiet. Ich jedyną winą było to, że były żonami skazanych i rozstrzelanych "zdrajców ojczyzny".

Para prezydencka przebywa z trzydniową wizytą w Kazachstanie od środy. Prezydent Duda rozmawiał w środę z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem. Obaj prezydenci wzięli też udział w forum gospodarczym, gdzie zostały podpisane porozumienia polsko-kazachstańskie.

Prezydent Duda posadził również drzewo w Alei Głów Państw w Astanie. Odwiedził też miejsce, gdzie znajduje się drzewo byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który złożył wizytę w Kazachstanie w 2007 r.

W czwartek prezydent będzie gospodarzem Narodowego Dnia Polskiego na targach Expo. Zaplanowano także spotkanie pary prezydenckiej z Polakami mieszkającymi w Kazachstanie. Prezydent odwiedzi w czwartek działającą w tym kraju Fabrykę Chemii Budowlanej Selena.

Z Astany Magdalena Cedro (PAP)

mce/ klm/ kar/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL