Solidarność

04.11.2016

Kielce: uhonorowano działaczy opozycji antykomunistycznej

Krzyż Wolności i Solidarności. Źródło: IPN Krzyż Wolności i Solidarności. Źródło: IPN

31 działaczy opozycji antykomunistycznej zostało w piątek w Kielcach odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności. "Dzięki tym ludziom możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju" – powiedział podczas uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Odznaczenia wręczał działaczom opozycji antykomunistycznej prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W imieniu dziewięciu zmarłych opozycjonistów odznaczenia odebrali członkowie ich rodzin.

Czesław Kopyciński w sierpniu 1980 roku był pracownikiem kieleckiej Fabryki Łożysk Tocznych "Iskra".

"Byliśmy jednym z pierwszych zakładów, który przyłączył się do strajku. Strajkowaliśmy do samego końca, czyli 31 sierpnia. Później zostałem skazany i dostałem wyrok więzienia" – wspominał Kopyciński.

Ryszard Sztando pracował wówczas w skarżyskim "Mesko". "Na wydziale narzędziowym to była taka kolebka +Solidarności+" – powiedział.

"Za działalność związkową zostałem internowany. Przebywałem między innym w zakładzie karnym w Czerwonym Borze. Razem ze mną byli wtedy lekarze, fizycy, naukowcy, bardzo wykształceni ludzie. Wszyscy trzymaliśmy się razem i dzięki temu udało nam się przetrwać" – dodał Sztando.

Daniel Górlicki za popieranie strajku studentów musiał odejść z "Mesko". Później kilkakrotnie zmieniał pracę. W sierpniu 1980 roku był pracownikiem Fabryki Urządzeń Transportowych w Suchedniowie.

"Byłem jednym z założycieli zakładowej +Solidarności+. W tamtych czasach trzeba było mieć sporą odwagę, aby protestować, ale zawsze bolała mnie ludzka krzywda" – powiedział Górlicki.

"Dzięki tym ludziom możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju" – mówił podczas uroczystości Jarosław Szarek.

"Oddajemy im dzisiaj hołd, dziękując za to wszystko, co uczynili. Mamy wobec nich dług, za ich cierpienia. Historię, którą tworzyli, musimy przekazywać następnym pokoleniom" – zakończył prezes IPN.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Jest nadawany tym osobom, które w latach 1956-89 przeciwstawiały się systemowi komunistycznemu. (PAP)

maj/pat

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL