O roli i miejscu kobiet rozmawiają od poniedziałku w ramach ogólnopolskiej konferencji naukowej „Kobieta +na zakręcie+ 1939-1989” historycy, socjolodzy, prawnicy i psycholodzy. Konferencję przygotował wrocławski IPN.
Jak oceniła w poniedziałek w rozmowie z PAP Katarzyna Maziej-Choińska z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, kategoria płci w badaniach historii najnowszej pojawia się niezwykle rzadko. Naukowe spotkanie „Kobiety +na zakręcie+ 1939–1989” – według niej – ma na celu interdyscyplinarne poszerzenie horyzontu badań o dziedziny pokrewne historii: socjologię, kulturoznawstwo, prawo, etykę i psychologię społeczną.
„Organizatorzy proponują odwrócenie perspektywy naukowych dociekań - od bohaterskich dokonań polskich kobiet w kierunku obszarów udziału +pierwiastka kobiecego+ w historii Polski. Ów szerszy kontekst badanych zjawisk pogłębi wiedzę ogólną z zakresu najnowszej historii Polski, jak i otworzy dyskusję na polu dotychczas słabo eksploatowanym” - wyjaśniła Maziej-Choińska.
Konferencja potrwa do środy - będzie mowa m.in. o „kobietach u władzy”, „życiu codziennym i przemianach społecznych” oraz o „kobiecie w sztuce”.
Wrocławski IPN już raz, w kwietniu ubiegłego roku, zorganizował konferencję poświęconą kobietom - „Kobiety w oporze społecznym i opozycji w Polsce 1944–1989 na tle porównawczym”. Wówczas omówiono specyfikę zaangażowania kobiet w opór i opozycję, a także uwydatniono potrzebę uwzględniania roli płci w konfliktach z władzą dla lepszego zrozumienia historii politycznej i społecznej PRL.
Tamta konferencja – według Maziej-Choińskiej - ukazała również ogromne zainteresowanie tą tematyką oraz odkryła wiele innych pól badawczych związanych z "kwestią kobiecą" w Polsce po 1939 r. (PAP)
umw/ hes/ gma/