Polska po 1989 roku

13.11.2015 aktualizacja 14.07.2016

Kolarski: we wtorek spotkanie nt. strategii polityki historycznej państwa

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Fot. PAP/J. Bednarczyk Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Przygotowanie strategii polityki historycznej państwa będzie tematem spotkania, które we wtorek - z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy - odbędzie się w Belwederze - poinformował PAP podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

W debacie wezmą udział przedstawiciele instytucji państwowych, świata akademickiego, organizacji społecznych, pism, które zajmują się polityką historyczną oraz piszący na ten temat publicyści - zapowiedział Kolarski.

"Grono będzie dosyć szerokie i niejednorodne środowiskowo. Będą - jeśli przyjmą zaproszenie - także przedstawiciele środowisk, które w latach 90. podawały w wątpliwość wartość polityki historycznej jako takiej. Myślę, że w niektórych wypadkach kontestują wartość zaangażowania państwa w tym obszarze. Będzie to spotkanie osób, które mają różne poglądy i z różnych perspektyw patrzą na historię Polski w państwowym wymiarze" - podkreślił.

Kolarski ocenił, że gorąca dyskusja lat 90. na temat istnienia polityki historycznej prowadzonej przez państwo została rozstrzygnięta. "Wiadomo, że polityka historyczna jest częścią polityki państwa" - dodał.

Podkreślił, że obecnie działa kilkadziesiąt instytucji publicznych i wiele środowisk zajmujących się szeroko rozumianą polityką historyczną. "Wydaje się, że nadszedł moment, w którym należy sformułować zręby strategii państwa polskiego w prowadzeniu polityki historycznej, a kancelaria prezydenta jest do tego znakomitym miejscem" - dodał.

Kolarski powiedział, że będzie to pierwsze spotkanie, które prace na opracowaniem strategii rozpocznie. "W jakiej formule będzie ona kontynuowana, zobaczymy" - dodał. (PAP)

kno/ eaw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL