Wydłużenie okresu nadawania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości do 2022 r. i rozszerzenie ram czasowych działania Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP zakłada projekt noweli ustaw, który poparła we wtorek komisja kultury.
Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości uzasadniał podczas sejmowej komisji kultury sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.
"Celem przedłożonej inicjatywy jest rozszerzenie ram czasowych działania Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz wydłużenie okresu nadawania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości do 2022 r. Ustawa regulując zasady przygotowania jubileuszu określiła na lata 2017-2021 ramy czasowe funkcjonowania Komitetu. Podczas procedowania w Sejmie tej ustawy w 2017 r. przeprowadzono szeroką dyskusję dotyczącą ram czasowych obchodów jubileuszu i wówczas uznano, że należy przyjąć rok 2021 jako ostatni rok świętowania jubileuszu" - mówił Dera.
Przypomniał, że w 2018 r. również z inicjatywy prezydenta parlament prowadził prace nad uchwaleniem ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, stanowiącej "jedną z istotnych form uczczenia jubileuszu". "Odznaczenie zostało wprowadzone ustawą z czerwca 2018 r. Zaznaczono w niej, że medal będzie odznaczeniem nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej tj. w latach 2018-2021. Dla zachowania spójności obu ustaw uznano za zasadne, by ten okres nadawania medalu pokrywał się z ramami czasowymi tegoż jubileuszu na lata 2017-2021" - podkreślił sekretarz stanu.
"W trakcie prac nad ustanowieniem medalu zarówno w Sejmie, jak i w Senacie podnoszono jednak potrzebę wydłużenia terminu przyznawania go do 2022 r., a więc roku, w którym odbędą się uroczystości stulecia przyłączenia Górnego Śląska do odrodzonej RP. Taka poprawka została zgłoszona w drugim czytaniu w Sejmie i w komisji senackiej. Inicjatorzy zmiany uzasadniali, że dopiero po zwycięskim III powstaniu śląskim część Górnego Śląska znalazła się w Rzeczpospolitej" - powiedział Dera.
Jak zaznaczył przedstawiciele prezydenta wskazywali wówczas, że dla zachowania spójności prawa zasadnym jest wprowadzenie analogicznej zmiany do ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP. "Zadeklarowaliśmy, po konsultacji z panem prezydentem, że pan prezydent złoży stosowny projekt ustawy regulujący tę kwestię. W związku z tym przestawiamy ten projekt" - dodał Dera.
Członkowie komisji poparli projekt nie wprowadzając do niego poprawek. Posłem-sprawozdawcą został Jacek Świat (PiS). (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ pat/