82 prelegentów z 18 krajów dyskutować będzie w dniach 4-6 czerwca nt. stereotypów i zmian w postrzeganiu społeczeństw przez siebie i innych podczas międzynarodowej konferencji "Narody i stereotypy 25 lat później. Nowe granice, nowe horyzonty" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Konferencję zorganizowano z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca, oraz 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Będzie ona też okazją do skonfrontowania doświadczeń z pierwszej, zorganizowanej przez MCK w 1993 r., konferencji "Narody i stereotypy".
Jak poinformowano w środę podczas konferencji prasowej, dyskusja koncentrować się będzie wokół takich zjawisk jak radykalizacja postaw, niechęć wobec obcych, migracja i globalizacja.
"Myślę, że sens takiego spotkania po ponad 20 latach jest podwójny. Z jednej strony podkreślamy, że stereotypy wyróżniają się trwałością i niską podatnością na zmianę; z drugiej strony wszyscy czujemy, że wizerunek Polski w Europie dzisiaj, 10 lat po wejściu do UE, jest już inny. Chcielibyśmy zweryfikować, w jakim stopniu i w jakim kierunku zmieniło się to widzenie nas w 25 lat po upadku komunizmu w Polsce" – powiedział PAP dyrektor MCK prof. Jacek Purchla.
Podkreślił także, że o potrzebie zorganizowania kongresu zadecydowała także "narastająca potrzeba rozmowy już nie tylko z bezpośrednimi sąsiadami Polski; ale potrzeba odkrywania i przełamywania naszych stereotypów i wiedzy o świecie, który się szybko zmienia i jest niezwykle intrygujący, jak choćby Bliski Wschód i wszystko to, co dzieje się w związku z arabską wiosną".
"To, że tu w Krakowie będziemy mieli wybitnych intelektualistów również z krajów Bliskiego Wschodu, jest wartością samą w sobie i tworzy z Krakowa przestrzeń dialogu już nie tylko środkowoeuropejskiego" – podkreślił prof. Purchla.
Konferencję otworzy wykład "Stereotypy i tożsamości w XXI w.", który wygłoszą prof. Hans Henning Hahn i prof. Ireneusz Krzemiński. W programie przewidziano m.in. czternaście sesji tematycznych i cztery debaty: "Dwadzieścia lat po. O sobie i +naszych+ innych"; "Wiatr ze Wschodu, wiatr na Wschód"; "Narody i stereotypy 2014-2034". Ze względu na koordynowaną przez MCK sieć Eurośródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur im. Anny Lindh, obchodzącą 10-lecie istnienia, jedna z debat poświęcona będzie tematowi: "Czy wszyscy mieszkamy nad Morzem Śródziemnym?".
Podczas konferencji zostanie również zaprezentowana najnowsza edycja "Raportu trendów międzykulturowych w regionie EuroMedu" – badającego wzajemne percepcje obywateli UE, Bałkanów, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej – tzw. Eurosródziemnomorza, przygotowanego przez Instytut Gallupa.
W programie przewidziano także spotkanie z pisarzami "Literatura bez granic", w którym udział wezmą Joanna Bator, Ziemowit Szczerek i Olga Tokarczuk.
Wykłady otwierające, debaty i spotkanie z pisarzami są otwarte dla publiczności po rejestracji na stronie MCK lub pobraniu wejściówki.
Patronat honorowy nad konferencją sprawuje prezydent Bronisław Komorowski.
Partnerami projektu są: Eurośródziemnomorska Fundacja Dialogu Kultur im. Anny Lindh, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury, Polski Instytut Kultury w Londynie. Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Od 2005 roku Międzynarodowe Centrum Kultury z ramienia MSZ i MKiDN jest narodowym koordynatorem polskiej sieci Eurośródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur im. Anny Lindh - organizacji powołanej w celu promocji dialogu w regionie Europy i Morza Śródziemnego. Anna Lindh - szwedzka minister spraw zagranicznych, wspierająca ideę tworzenia organizacji na rzecz Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego, zginęła z rąk zamachowca we wrześniu 2003 r.(PAP)
hp/ ls/