Trwa nabór prac do konkursu na dziennik, pamiętnik lub wspomnienia dotyczące ostatniej dekady PRL. Nagrodzone opowieści świadków historii zostaną opublikowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Celem konkursu, ogłoszonego przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego, jest utrwalenie pamięci o losach Polski i Polaków w latach 80. XX w.
Prace, zgłaszane do konkursu w formie dziennika, pamiętnika lub wspomnień, powinny dotyczyć ostatniej dekady PRL, ze szczególnym uwzględnieniem czasów stanu wojennego.
Organizatorzy konkursu oczekują od uczestników wiernych relacji świadków historii - powiedział PAP Michał Kurkiewicz z IPN. W jego ocenie, relacje lub wspomnienia osób biorących udział w wydarzeniach czasów stanu wojennego uzupełniają dokumenty przechowywane w archiwach i mają dużą wartość edukacyjną.
Kurkiewicz podkreślił, że nadsyłane prace mogą stanowić nie tylko relacje świadków wydarzeń politycznych, ale również opisy życia codziennego, oddające atmosferę ostatniej dekady PRL. "Klimat tamtych czasów jest teraz trudny do wyobrażenia, jeżeli ktoś tego nie doświadczył, będzie mu trudno to sobie wyobrazić bez dobrze opowiedzianej historii" - zaznacza.
Przesłane na konkurs dzienniki, pamiętniki lub wspomnienia muszą być dziełami indywidualnymi, nigdy niepublikowanymi w całości. Materiały, napisane odręcznie lub w formie maszynopisu komputerowego lub tradycyjnego, należy zgłaszać do 31 sierpnia 2012 r. Instytut Pamięci Narodowej ogłosi zwycięzców w grudniu.
Prace należy przesłać na adres: Biuro Edukacji Publicznej IPN, ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa z dopiskiem "Konkurs na wspomnienia". (PAP)
mce/ mlu/ gma/