II wojna światowa

30.05.2019

Kreml nie otrzymał zaproszenia na rocznicę lądowania w Normandii

Kreml nie otrzymał zaproszenia na czerwcowe uroczystości związane 75. rocznicą lądowania aliantów w Normandii podczas II wojny światowej - poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.

"Na razie nie otrzymywaliśmy żadnego zaproszenia" - powiedział Pieskow. Zastrzegł, że nie otrzymywał go Kreml - czyli administracja prezydenta Rosji - i że nie wie, "czy coś przekazane zostało poprzez kanały dyplomatyczne".

Obchody w Normandii zaplanowane są na 6 czerwca. Francję odwiedzi tego dnia przywódca USA Donald Trump, który spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Przed przyjazdem do Francji Trump weźmie udział w rocznicowych obchodach w Wielkiej Brytanii.

Rosyjska agencja TASS zauważa w czwartek, że w dniach 6-8 czerwca w Petersburgu odbywa się doroczne forum ekonomiczne, w którym Putin tradycyjnie bierze udział.

Przed pięcioma laty, krótko po anektowaniu przez Rosję Krymu i wybuchu konfliktu w Donbasie, obchody 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii były okazją do pierwszych rozmów o kryzysie ukraińskim pomiędzy Rosją, Ukrainą, Francją i Niemcami. Od tej pory format rozmów na ten temat w gronie czterech państw - na szczeblu prezydentów, bądź szefów MSZ - nazywany jest "formatem normandzkim" lub "czwórką normandzką".

Anna Wróbel (PAP)

awl/ ndz/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL