Nowa Wałowa, powstała przed rokiem jedna z dużych arterii śródmieścia Gdańska, została w czwartek przemianowana przez radę miasta na ulicę księdza Jerzego Popiełuszki. Z pomysłem ustanowienia w Gdańsku ulicy kapelana "Solidarności" wystąpił tamtejszy oddział IPN.
Ulica położona jest na północny-wschód od al. Zwycięstwa i stanowić będzie główny ciąg komunikacyjny powstającej na terenach postoczniowych dzielnicy Młode Miasto.
"Ksiądz Jerzy Popiełuszko głosił prawo do życia w wolności i sprawiedliwości, protestował przeciw aktom bezprawia i przemocy, walczył o prawa człowieka w PRL. Dlatego należy traktować tę postać jako symbol męstwa, pokory i patriotyzmu, wartości, do których warto się odwoływać” - napisała w uzasadnieniu wniosku o nadanie ulicy jego imienia Komisja Kultury Rady Miasta Gdańska.
Z inicjatywą, aby w Gdańsku patronem ulicy był ks. Popiełuszko, wystąpił w styczniu 2015 r. do przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Bogdana Oleszka (Platforma Obywatelska) naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku Karol Nawrocki.
"Przypomnę tylko, że ten niezłomny kapłan, zanim został w bestialski sposób zamordowany przez funkcjonariuszy systemu komunistycznego, miał wyraźne związki z Gdańskiem. Ks. Jerzy przebywał w Gdańsku m.in. w roku 1980, kiedy przygotowywał msze święte podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ +Solidarność+" - napisał Nawrocki w liście do przewodniczącego Rady Miasta Gdańska.
Dodał, że ks. Popiełuszko z racji swoich ożywionych kontaktów z ks. Henrykiem Jankowskim często w latach 1982-1984 głosił kazania w kościele św. Brygidy w Gdańsku. "Co ważne, podczas powrotu z Gdańska 13 października 1984 r. dokonano pierwszego, jeszcze nieudanego, zamachu na księdza Popiełuszkę" - argumentował Nawrocki.
Przypomniał, że w 2014 r. rozpoczął się proces kanonizacyjny ks. Popiełuszki, w tym samym roku został też uznany za patrona NSZZ "Solidarność", a w tym roku przypada 35. rocznicy powstania "S".
Ksiądz Jerzy Popiełuszko został uprowadzony w Górsku 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Był torturowany, skrępowany i wożony w bagażniku samochodu, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Jego ciało wyłowiono 30 października 1984 r. Pogrzeb księdza - 3 listopada 1984 r. w Warszawie - zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu. Ks. Popiełuszko został beatyfikowany w czerwcu 2010 r. (PAP)
rop/ gma/