Informacje o napadzie na sołtysa czy reklama „niezbędnego” eliksiru do zębów ukazały się w „Kurjerze Zagłębia” na początku XX wieku. Właśnie ruszył projekt Muzeum Zagłębia w Będzinie „Retroteka”, pozwalający obejrzeć stare teksty w multimedialnej wersji.
Pomysłodawczyniami „Retroteki” są Anna Góra i Małgorzata Hałasik z Muzeum Zagłębia. „Zawartość gazet, które znajdują się w zbiorach muzeum, jest interesująca nie tylko dla osób zajmujących się historią, ale także dla przeciętnego mieszkańca Zagłębia, ponieważ ukazuje życie codzienne w tamtych latach” - powiedziała PAP Anna Góra z działu etnograficznego.
Artykuły i wycinki z „Kurjera Zagłębia” z 1914 roku znajdują się na stronie internetowej „Retroteki”, która graficznie przypomina pierwszą stronę gazety. „Chciałyśmy połączyć przeszłość z teraźniejszością, czyli tradycyjne gazety z multimediami” - wyjaśniła pomysłodawczyni.
Tak jak w dawnym „Kurjerze”, tak i w jego współczesnej, wirtualnej wersji zostały wyodrębnione różne działy m.in. życie codzienne, reklamy, ogłoszenia, humor czy kącik literacki. Jak poinformowała Góra, co tydzień w każdym z nich będą pojawiać się nowe artykuły.
W dziale o życiu codziennym można przeczytać o sukcesie jasełek we wsi Tomkowice. Ci, którzy chcieli je zobaczyć nie zmieścili się w sali, dlatego ogłoszono dodatkowe przedstawienia. Kolejny artykuł informuje o napadzie na sołtysa wsi Jaworznik. Zadano mu dziesięć ran nożem, a „stan rannego jest niebezpieczny i nie ma nadziei utrzymania go przy życiu”.
Wśród wieści zagranicznych znalazła się ta o złym stanie zdrowia cesarzowej Niemiec. Jej choroba mimo oficjalnych zapewnień o poprawie, według osób „zbliżonych do dworu” jest poważna. Zaś firma „Kalodont” reklamuje „niezbędne” kremy i eliksiry do zębów, po których użyciu „zęby pozostają czyste, białe i zdrowe”, a „dostać je można wszędzie”.
Góra dodała, że ten zlepek różnych historii w prasie lokalnej jest ciekawym uzupełnieniem wiedzy naukowej dotyczącej tamtych czasów. „Dzięki tym tekstom można spojrzeć na życie codzienne i problemy ludzi sprzed stu lat z ich perspektywy” - powiedziała. (PAP)
akp/ lun/ par/