01.11.2010. Radom (PAP) - Kwestę na rzecz ratowania nagrobków znajdujących się na najstarszej nekropolii przy ul. Limanowskiego w Radomiu prowadzi tradycyjnie w Dniu Wszystkich Świętych Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Radomski komitet organizuje kwesty co roku, od 15 lat. Do kwestowania zaprasza wielu znanych radomian, m.in. przedstawicieli władz, parlamentarzystów, aktorów, dziennikarzy oraz młodzież.
Wśród odnowionych pomników są m.in. żeliwne nagrobki rodzin Herdinów i Dzikowskich oraz jeden z najstarszych i najwartościowszych grobów żeliwnych - Marianny Pentz, zmarłej w 1900 r. żony właściciela jednego z najnowocześniejszych w Królestwie Polskim młynów parowych. Kilka tygodni temu po renowacji wrócił też na cmentarz wykonany z piaskowca, unikatowy w formie, pomnik z grobowca Franciszki Ogińskiej.
Obecnie w renowacji znajduje się jeden z najstarszych nagrobków na radomskim cmentarzu. Zdobi on grobowiec żołnierza wojen napoleońskich Franciszka Truszkowskiego, który zmarł w wieku 32 lat, w grudniu 1920 r.
Komitet sfinansuje też renowację żeliwnego pomnika stojącego na grobie zmarłego w 1846 r. lekarza Ludwika Przybyłki.
Pikiewicz podkreśliła, że Komitet w pierwszej kolejności stara się przeprowadzać renowację pomników wartościowych i cennych pod względem artystycznym. "Wybieramy grobowce osób, którymi już nikt się nie opiekuje" - dodała.
Pikiewicz przypomniała, że Komitet obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia. W związku z jubileuszem, 3 listopada w Kościele Św. Wacława w Radomiu, odbędzie się specjalny koncert, podczas którego wystąpią Konstanty Kulka i Robert Grudzień.
"Jubileuszowy koncert dedykujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do ratowania zabytkowego cmentarza w Radomiu" - zaznaczyła wiceprzewodnicząca Komitetu.
Cmentarz Rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego w Radomiu jest najstarszą nekropolią w mieście. Pochodzi z 1812 roku. Spoczywają tutaj m.in. malarz batalista Józef Brandt oraz rodzeństwo dramaturga Witolda Gombrowicza: Jerzy Szymkowicz Gombrowicz i Irena Gombrowicz. (PAP)
ilp/ tot/