Powstanie Warszawskie

08.04.2019

Lekarz Powstania Warszawskiego Jan Bohdan Gliński spocznie we wtorek na Starych Powązkach

We wtorek na Starych Powązkach w Warszawie spocznie Jan Bohdan Gliński ps. Gbur i Doktór Jan, lekarz w zgrupowaniu "Gurt" i komendant Punktu Ratowniczo-Sanitarnego podczas Powstania Warszawskiego. Pogrzeb poprzedzi msza św. w kościele pw. św. Karola Boromeusza, która odbędzie się o godz. 11.

Informację o terminie pogrzebu podała PAP w poniedziałek rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz. 

Jak przypomniało muzeum na swojej stronie internetowej, Jan Bohdan Gliński (ur. 19 grudnia 1915 r. w Wiedniu) w latach 1934-1939 był studentem medycyny na Uniwersytecie im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W sierpniu 1941 r. uzyskał dyplom lekarza. Od 1940 r. do 1941 r. był pracownikiem Szpitala Powiatowego w Opatowie Kieleckim, a w latach 1942-1944 pracował jako asystent w Szpitalu Zakaźnym św. Stanisława przy ul. Wolskiej w Warszawie. 

We wrześniu 1939 r. Jan Bohdan Gliński - jako strzelec-ochotnik 178. pułku piechoty - uczestniczył w walkach Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" generała Franciszka Kleeberga. Był jeńcem Stalagu XI A Altengrabow, zwolniony w 1940 r. 

W konspiracji, od lutego 1942 r. był członkiem organizacji "Unia", a następnie w Armii Krajowej, IV zgrupowanie "Gurt", 3. kompania.

W sierpniu 1944 r. został wypędzony przez Niemców z Punktu Ratowniczo-Sanitarnego przy ul. Nowogrodzkiej, który prowadził. Razem z chorymi i personelem trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie. Udało mu się z niego uciec i objąć kierownictwo szpitala powstańczego w Górcach (ob. dzielnica Warszawy).

W maju 1945 r. wyjechał na Dolny Śląsk, gdzie pracował w Zgorzelcu jako lekarz powiatowy. Był pierwszym dyrektorem tamtejszego szpitala powiatowego. W 1954 r. zaczął pracę w Sanatorium Przeciwgruźliczym w Rudce (pow. Mińsk Mazowiecki), a w 1972 r. został jego dyrektorem.  

Jan Bohdan Gliński został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymał także m.in. Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal Wojska, Medal Za Warszawę 1939-1945 oraz Medal Za Udział w Wojnie 1939.

Jan Bohdan Gliński zmarł 31 marca. Miał 104 lata. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL