Europa i świat po II wojnie światowej

13.04.2014 aktualizacja 14.07.2016

Lista koreańska, jak lista katyńska

Uprowadzeni południowokoreańscy cywile eksortowani do komunistycznej Korei Północnej, 1950 r. Źródło: IPN/pamięć.pl Uprowadzeni południowokoreańscy cywile eksortowani do komunistycznej Korei Północnej, 1950 r. Źródło: IPN/pamięć.pl

IPN pomaga ustalic losy blisko 100 tys. Koreańczyków, porwanych przez komunistyczne wojska podczas wojny koreańskiej (1950-1953).

W 1950 roku komunistyczna Korea Północna – przy wsparciu ZSRR i ChRL– zaatakowała Południe. W trakcie trzyletniej wojny wojska komunistyczne uprowadziły co najmniej 96.013 obywateli Republiki Korei. Personalia tylu osób zdołało ustalić stowarzyszenie rodzin osób porwanych w trakcie wojny koreańskiej (Korean War Abductees Family Union – KWAFU). Los porwanych był i nadal jest nieznany.

O ile, co przyznają sami Koreańczycy, historyczne losy ich kraju i Polski są podobne (a dokładnie zdeterminowane przez działania potężnych i agresywnych sąsiadów), to zupełnie inna jest polityka pamięci w obu państwach. Zwłaszcza zaś ta, odnosząca się do komunistycznego totalitaryzmu. W Polsce, po okresie PRL, szybko zaczęto badania naukowe nad Zbrodnią Katyńską i prace nad upamiętnieniem jej ofiar. Tymczasem w Republice Korei kwestię blisko 100 tysięcy obywateli porwanych przez komunistów długo chowano pod dywan, z reguły ze względu na rozmaite bieżące interesy polityczne.

Usiłuje temu przeciwdziałać KWAFU. Staraniem stowarzyszenia organizowane są konferencje, wystawy i marsze pamięci. Członkowie KWAFU dążą do odkrycia kulis zbrodni i ukarania jej sprawców. Mają nadzieję, że zapomniani obywatele staną się częścią świadomości historycznej społeczeństwa koreańskiego. Instytut Pamięci Narodowej próbuje pomóc w realizacji tych zadań KWAFU.

Więcej na ten temat w tekście Marka Hańderka „Lista koreańska”, opublikowanym w kwietniowym numerze biuletynu IPN „pamięć.pl”.

(IPN)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL