Europa i świat po 1989 roku

06.01.2018

Litewskie media: planowana wizyta polskiego premiera w Wilnie symbolizuje ocieplenie stosunków

Premier Mateusz Morawiecki przyjął zaproszenie premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa do złożenia wizyty w Wilnie pod koniec marca - informują w sobotę litewskie media. Podkreślają, że przyjęcie zaproszenia symbolizuje ocieplenie litewsko-polskich stosunków.

"Premier Polski przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w Wilnie" - poinformował rzecznik prasowy premiera Litwy Tomas Berżinskas po piątkowej telefonicznej rozmowie Skvernelisa i Morawieckiego.

Premier Polski zapowiedział, że weźmie udział w wileńskim spotkaniu premierów trzech państw bałtyckich w dniach 8-9 marca.

Wizyta polskiego premiera na Litwie będzie pierwszą od sześciu lat. Ostatnia miała miejsce we wrześniu 2011 roku.

Jak zaznaczają litewskie media, "Polska w ostatnim okresie zamroziła stosunki z Litwą na najwyższym szczeblu" z powodu braku postępu w rozstrzyganiu problemów polskiej mniejszości na Litwie.

Jak zauważa agencja BNS, "ostatnio zauważalne jest ocieplenie stosunków dwustronnych". Agencja przypomina, że we wrześniu ubiegłego roku z wizytą na Litwie gościł marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a prezydent Andrzej Duda zapowiedział udział w litewskich uroczystościach 100. rocznicy odrodzenia niepodległości Litwy, 16 lutego br.

Litewscy komentatorzy zaznaczają, że Polska dąży do uzyskania poparcia Litwy w sporze z Unią Europejską. Litwie z kolei zależy na współpracy z Polską w dziecinie obronności i bezpieczeństwa energetycznego.

Piątkowa telefoniczna rozmowa Morawieckiego i Skvernelisa odbyła się z inicjatywy premiera Litwy. Premierzy rozmawiali o relacjach bilateralnych oraz o współpracy na forum UE. Opowiedzieli się za pogłębieniem dialogu w sprawach dwustronnych wymagających rozwiązania.

Premier Morawiecki - jak poinformował CIR - wskazał na potencjał współpracy i wspólnotę interesów obu państw w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo, energetyka, infrastruktura, czy polityka wschodnia. Wyraził również gotowość do kontynuacji spotkań z premierami państw bałtyckich.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL