Na Litwie zebrano ponad 12 tys. podpisów z wymaganych 8 250 pod Europejską Inicjatywą Obywatelską Minority SafePack (MSPI) zapewniającą ochronę praw mniejszości narodowych w Europie, w tym Polaków na Litwie.
"To wielki sukces" - poinformowała we wtorek na swym portalu Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin.
Minority SafePack to pierwsza w historii europejska inicjatywa obywatelska dotycząca mniejszości narodowych zarejestrowana przez Komisję Europejską. Jej celem jest wprowadzenie wspólnych dla wszystkich państw unijnych standardów ochrony praw autochtonicznych mniejszości narodowych i etnicznych ze szczególnym uwzględnieniem zachowania kultury i prawa do posługiwania się własnym językiem.
Aby KE zajęła się tą inicjatywą, potrzeba miliona podpisów. W tym celu dla każdego z 28 krajów ustalono minimalną liczbę głosów; dla Litwy - 8 250. Do 3 kwietnia co najmniej w siedmiu krajach Unii liczba zebranych podpisów powinna przekroczyć ten minimalny próg. W ośmiu krajach ustalony próg już został przekroczony, m.in. na Litwie i na Łotwie. Brakuje jeszcze około 30 tys. podpisów do wymaganej ogólnej liczby miliona.
Z inicjatywą zbierania podpisów na Litwie wystąpiła jesienią ubiegłego roku działająca w tym kraju Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR). "Zwróciliśmy się do wielu litewskich organizacji, uczelni wyższych z prośbą o poparcie tej inicjatywy, ale dopiero gdy do akcji przed dwoma tygodniami dołączył Związek Polaków na Litwie, udało się pozyskać wymagane poparcie" - poinformowała we wtorek PAP prawniczka fundacji Ewelina Dobrowolska.
W jej ocenie jest to "przełomowa inicjatywa". "Jeżeli zostanie zaakceptowana przez Komisję Europejską, pozyskamy ochronę praw mniejszości narodowych, w tym naszych – Polaków na Litwie, na poziomie Unii Europejskiej" - tłumaczy prawniczka. Zaznacza jednak, że nie rozwiąże to na przykład kwestii pisowni polskich nazwisk na Litwie, ale "w przypadku naruszenia prawa używania języka mniejszości narodowej będzie można zwracać się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości".
"Ta inicjatywa jest też ważna z tego względu, że pokazuje, że każdy obywatel Unii ma wpływ na zmianę obowiązującego tu prawa" - podkreśliła Dobrowolska.
Mniejszości narodowe na Litwie stanowią 15,8 proc. ogółu mieszkańców kraju. Najliczniejsze grupy stanowią Polacy (6,6 proc.) i Rosjanie (5,8 proc.); kolejni są Białorusini (1,2 proc.).
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ulb/ kar/