W Kownie stanęła siedmiometrowa rzeźba Pogoni – konnego rycerza ze wzniesionym nad głową mieczem i tarczą - będącej herbem Litwy. Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbyło się w czwartek, w przeddzień państwowego święta - Dnia Koronacji Króla Litwy Mendoga.
„Symbol Pogoni łączył Litwinów przez wieki” - powiedział były prezydent Litwy Valdas Adamkus podczas uroczystości odsłonięcia rzeźby. Życzył, by nadal „Pogoń łączyła i jednoczyła wszystkich, niezależnie od poglądów, mieszkających na Litwie i Litwinów na całym świecie”.
Wykonana z brązu, ważąca trzy tony rzeźba Arunasa Sakalauskasa stanęła na dziedzińcu średniowiecznego zamku w Kownie. Początkowo praca Sakalauskasa uczestniczyła w konkursie na zagospodarowanie placu Łukiskiego w Wilnie, w którym zdobyła drugie miejsce, przegrywając z projektem pomnika poświęconego litewskim partyzantom Andriusa Labaszauskasa.
Odrzucenie propozycji postawienia na głównym wileńskim placu na Łukiszkach rzeźby Pogoni wywołało spore niezadowolenie. Wówczas władze Kowna zaproponowały, by Pogoń stanęła w ich mieście. Rzeźba powstała w ciągu pół roku m.in. z datków darczyńców i pieniędzy samorządu kowieńskiego.
„Cieszę się, że moje największe dzieło, dzieło mojego życia, będzie stało w Kownie” - powiedział Sakalauskas.
W uroczystości odsłonięcia rzeźby uczestniczyły tysiące osób - przedstawiciele władz państwowych z przewodniczącym Sejmu Viktorasem Pranckietisem na czele, goście zagraniczni, m.in. delegacja polskiego parlamentu: wicemarszałek Senatu Michał Seweryński, poseł Piotr Pyzik, posłanki Elżbieta Stępień i Magdalena Błeńska.
W piątek polscy parlamentarzyści wezmą udział w centralnych obchodach Dnia Koronacji Króla Litwy Mendoga. Obchody te to jedne z głównych uroczystości na Litwie z okazji stulecia odzyskania niepodległości.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/ mc/