Europa i świat po 1989 roku

13.01.2019

Litwini w Polsce obchodzą Dzień Obrońców Wolności

W nocy z 12 na 13 stycznia 1991 r. w Wilnie pod gąsienicami sowieckich czołgów zginęło 14 osób, a kilkaset zostało rannych. W niedzielę w gminie Puńsk odbywają się uroczystości związane z 28. rocznicą tamtego wydarzenia, zorganizowane przez mniejszość litewską.

13 stycznia 1991 r. jednostki Armii Radzieckiej wkroczyły do Wilna i zajęły wieżę telewizyjną i inne strategiczne obiekty. Doszło do starć, w których zginęło 14 osób narodowości litewskiej, a piętnasta zmarła od odniesionych obrażeń. Mniejszość litewska w Polsce prowadziła wówczas zbiórkę lekarstw i pieniędzy. Na Litwie 13 stycznia jest obchodzony jako Dzień Obrońców Wolności.

"Cały czas pamiętamy tutaj w Puńsku o tych tragicznych czasach. Co roku organizujemy uroczystości z tej okazji. Również w szkołach organizowane są apele upamiętniające ten tragiczny dzień" - powiedział PAP wójt Puńska Witold Liszkowski.

W niedzielę około godz. 16 mieszkańcy spotkają się na starym cmentarzu przy Domu Kultury Litewskiej, gdzie rozpalą ognisko i będą śpiewali litewskie pieśni patriotyczne.

DKL zorganizował też w niedzielę honorowe oddawanie krwi. Do Puńska przyjechał w tym celu zespół z Suwalskiego Centrum Krwiodawstwa. "Krew to symbol życia. Krew ratuje życie i pomimo pokoju ta krew jest bardzo potrzebna wielu chorym. Wtedy w Wilnie krew została przelana, zginęli niewinni ludzie" - powiedział Liszkowski.

Wójt powiedział PAP, że 28 lat temu, kiedy doszło do starć w Wilnie, był studentem na litewskiej uczelni. Wówczas po 13 stycznia przez 5 dni brał udział w demonstracjach przy litewskim parlamencie.

Litwini z Puńska 13 stycznia 1991 roku zgromadzili się w urzędzie gminy, by razem czekać na informacje z Wilna i w taki sposób wspierać rodaków. Potem organizowali dla nich pomoc humanitarną.

Puńsk jest nazywany stolicą Litwinów w Polsce. Społeczność litewska stanowi w tej gminie aż 80 procent. Według ostatniego spisu powszechnego mniejszość litewska w Polsce liczy około 5,8 tys. osób.(PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL