Walka o niepodległość 1914-1918

06.08.2018

Łodzianie uczcili 104. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej

Z okazji 104. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej przed Pomnikiem Legionisty w Łodzi złożono w poniedziałek kwiaty i zapalono znicze. Wspominano też łodzian walczących w Legionach – podczas akcji werbunkowej w 1914 r. w ich szeregi wstąpiło ok. 350 mieszkańców Łodzi.

Jak powiedział Andrzej Janecki z Urzędu Miasta Łodzi, nie sposób opowiedzieć o wszystkich łodzianach walczących w Legionach, choć urząd miasta stara się przynajmniej zebrać ich nazwiska. "Warto wspomnieć zwłaszcza o czworgu z nich, m.in. o harcerzu Jerzym Szletyńskim, który wyszedł z Łodzi 30 października 1914 r. z grupą 30 skautów i dołączył do 1. Pułku Piechoty, potem służąc w 5. PP poległ w bitwie pod Konarami. W czerwcu odwiedziliśmy jego grób na tamtejszym cmentarzu" – powiedział.

Inną postacią symbolizującą wkład łodzian w czyn legionowy jest gen. Edward Pfeiffer, na którego grobie na Starym Cmentarzu w Łodzi składane są kwiaty 1 sierpnia – brał on bowiem również udział w Powstaniu Warszawskim jako komendant obwodu Śródmieście.

"Planujemy też odwiedzenie grobu legionisty i historyka Wacława Lipińskiego, który znajduje się we Wronkach. Po II wojnie światowej Lipiński został uwięziony przez władze komunistyczne za działalność konspiracyjną i skazany na dożywotnie więzienie. W roku 1949 został zamordowany w celi" – dodał Janecki.

Miejsce szczególne na liście poległych legionistów pochodzących z Łodzi zajmuje Maria Błaszczykówna. Wiosną 1915 roku 18-letnia Maria przystąpiła do Legionów pod nazwiskiem Tomasz Zalewski – kobiety mogły bowiem zaciągać się do tej formacji jedynie pod męskimi pseudonimami. Błaszczykówna pełniła służbę sanitariuszki; poległa w grudniu tego samego roku na Wołyniu, niosąc pomoc rannemu.

Szacuje się, że do Legionów Polskich w wyniku akcji werbunkowej przeprowadzonej w październiku 1914 roku wstąpiło ok. 350 łodzian, w tym pluton ułanów i 30-osobowy oddział skautów. Z kolei w I połowie 1917 roku na Retkini i Brusie – obecnie są to łódzkie osiedla – stacjonował park amunicyjny w sile 400 legionistów.

Łódzki magistrat kultywuje pamięć o Legionach w ramach projektu Łódzkie Drogi do Niepodległości. Na uroczystości przed Pomnikiem Legionisty obecni byli także członkowie łódzkiego oddziału Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin, Społecznego Komitetu Pamięci J. Piłsudskiego oraz Związku Piłsudczyków RP.

6 sierpnia 1914 r. z Krakowa w kierunku Królestwa Polskiego wyruszyła I Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego, zwana kadrówką. I Kompania była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej i przyczyniła się do odzyskania niepodległości w 1918 r.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL