Polska po 1989 roku

24.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Lublin: społeczność ukraińska uczciła 25-lecie niepodległości Ukrainy

Przedstawiciele społeczności ukraińskiej uczcili w środę w Lublinie 25. rocznicę ogłoszenia niepodległości Ukrainy. Złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci m.in. przy grobie żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

„Świętujemy dziś 25-lecie odzyskania niepodległości, ale Ukraina ma długą historię, a naród ukraiński zawsze walczył i marzył o tym, żeby mieć niepodległe państwo” – powiedział wicekonsul Ukrainy w Lublinie Witalij Biłyj.

Podkreślił, że w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy w środę w Kijowie uczestniczy prezydent Polski Andrzej Duda. „To jest bardzo pozytywny gest w kierunku Ukrainy. Bardzo dziękujemy za to, za wspieranie Ukraińców” – dodał Biłyj.

Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie Grzegorz Kuprianowicz powiedział, że ostatnie 25 lat to najdłuższy okres niepodległości Ukrainy w czasach nowożytnych. Jego zdaniem rocznica niepodległości - ważna dla każdego państwa - dla Ukraińców żyjących na całym świecie nabiera dziś szczególnego znaczenia.

„Dzisiaj sam byt państwa ukraińskiego jest zagrożony. Od dwóch lat toczy się wojna, część terytorium Ukrainy jest okupowana. Ukraina jest zagrożona już nie problemami wewnętrznymi, ale także agresją zewnętrzną. To stwarza nową sytuację i buduje w obywatelach Ukrainy poczucie odpowiedzialności, że to od nich zależy, czy Ukraina będzie, czy nie będzie” – powiedział Kuprianowicz.

Dodał, że gdy w 1991 r. Ukraina odzyskała niepodległość, to „wydawała się ona prosta”. Podkreślano wtedy potrzebę głębokich reform i jeszcze pięć lat temu nikt nie mówił, że ta niepodległość może być aż tak zagrożona, jak to jest obecnie. „Okazało się, że to nie jest proste i że po dwudziestu paru latach przyszło oddawać życie za niepodległość państwa ukraińskiego” – zaznaczył.

Przedstawiciele Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie oraz mieszkający w Lublinie Ukraińcy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy grobie żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, na cmentarzu prawosławnym w Lublinie. Żołnierze ci byli w 1920 r. sojusznikami Polski w walkach z bolszewikami. Po tej wojnie wielu z nich osiedliło się w Polsce. W Lublinie stanowili przed II wojną światową aktywną kulturalnie mniejszość.

Wieńce złożono też m.in. przy tablicy upamiętniającej pierwszego prezydenta Ukrainy w latach 1917-1918 Michajły Hruszewskiego w Chełmie (Lubelskie), a także przy pomniku ku czci żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w Łańcucie (Podkarpackie).

24 sierpnia 1991 r. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Akt Niepodległości, zatwierdzony następnie w ogólnokrajowym referendum 1 grudnia 1991 r. Równocześnie z referendum odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie, w których głową państwa został Leonid Krawczuk. Pierwszym krajem, który uznał niezależność Ukrainy, była Polska.

Dla Ukraińców proklamacja niepodległości Ukrainy zwieńczyła ich wielowiekową walkę o prawo do posiadania własnego państwa i swobodnego rozwijania ukraińskiej kultury.(PAP)

ren/agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL